2500 km rowerem w szczytnym celu

Pan Janusz pokonał rowerem 2500 km, by zachęcać innych do oddawania krwi

4 sierpnia zakończył się „Rajd po krew”, w ramach którego Janusz Kobyłka, pasjonat kolarstwa z woj. lubelskiego pokonał rowerem 2500 km. Przemierzył Polskę po trasie w kształcie wielkiego serca, aby zachęcać innych do oddawania krwi. Akcję wspierało Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie, które w ubiegłym tygodniu wystosowało dramatyczne apel w tej sprawie, alarmując, że stany magazynowe każdej grupy krwi są na wyczerpaniu.


Niezwykła podróż Janusza Kobyłki rozpoczęła się w Lublinie 3 lipca. Przez kolejne 30 dni odwiedził kilkadziesiąt miast w całym kraju, zachęcając po drodze ich mieszkańców do honorowego oddawania krwi. Odwiedzał urzędy i instytucje, jak również brał udział w spotkaniach z przedstawicielami Klubów Honorowych Dawców Krwi. – Chociaż całą trasę przemierzałem sam, to tak naprawdę ani jednego dnia nie czułem się samotnie. Poznałem wiele fantastycznych osób, odbyłem mnóstwo inspirujących spotkań i rozmów, a wszystko po to, aby pokazać, jak ogromną wartość ma oddawanie krwi.

Cieszę się, że akcja spotkała się z ogromnym entuzjazmem ze strony lokalnych władz i mieszkańców, którzy wspierali mnie na każdym kroku. Dzięki niej wiele z tych osób już dołączyło do grona honorowych krwiodawców i mam nadzieję, że z dnia na dzień będzie nas coraz więcej. Chociaż moja rowerowa podróż po Polsce oficjalnie dobiegła końca, to w dalszym ciągu będę promować ideę oddawania krwi wśród innych. – podkreśla Janusz Kobyłka.

Zapotrzebowanie na krew, szczególnie teraz w okresie wakacyjnym jest bardzo duże, dlatego każdy, kto chciałby oddać krew może to zrobić, zgłaszając się do Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Oddziałów Terenowych lub mobilnych punktów pobierania krwi. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: http://www.rckik.lublin.pl/

– Jestem bardzo wdzięczny panu Januszowi Kobyłce za jego ogromne zaangażowanie w promowanie honorowego krwiodawstwa. To piękne, że są wśród nas osoby, które w tak szlachetny i bezinteresowny sposób robią tyle dobrego dla innych. Mam nadzieję, że postawa Pana Janusza zachęci kolejne osoby do dzielenia się tym najpiękniejszym darem. Pamiętajmy, że oddając krew, możemy uratować komuś życie. – dodaje Grzegorz Fiedorowicz, z-ca dyrektora RCKiK Lublin. Honorowy patronat nad akcją „Rajd Po Krew” sprawowali marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz wojewoda Lech Sprawka. BS

Apel RCKiK w Lublinie

Pilnie potrzebna krew! Stany magazynowe są na wyczerpaniu, a chorzy w szpitalach nadal czekają na pomoc. Nie zwlekaj, przyjdź już dziś i podziel się życiem! Kontakt do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie, ul. Żołnierzy Niepodległej 8, tel. 81 532 62 75 do 77.