377. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski w Lublinie

Po raz pierwszy w historii w Lublinie w dniach 13-14 października odbyło się zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Spotkanie miało miejsce w Centrum Tranferu Wiedzy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Wydarzenie to wpisało się w obchody 100. rocznicy utworzenia KUL, uczelni, która wykształciła większość polskich biskupów i 700-lecia Lublina.

Poprzedziło też uroczystą inaugurację setnego roku akademickiego, która miała miejsce w niedzielę 15 października, w której wzięło udział 56 księży biskupów. Duża część Episkopatu Polski związana jest osobiście z KUL poprzez studia czy pracę dydaktyczno-naukową w tej uczelni. Uczestnicy 377 zebrania plenarnego celebrowali wspólnie eucharystie z licznym udziałem wiernych. 14 października o godz. 8.00 uroczystej eucharystii przewodniczył nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosił Prymas Polski, abp Wojciech Polak. 15 października uroczystej eucharystii nauguracyjnej KUL o 8.30 w archikatedrze lubelskiej przewodniczył i homilę wygłosił abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Koferencji Episkopatu Polski.
Program pobytu 90 księży biskupów w Lublinie, obok obrad plenarnych, objął również odwiedzenie między innymi Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim oraz nowego sanktuarium Maryjnego w kościele pw. Matki Bożej Latyczowskiej. Księża biskupi wzięli też udział w wydarzeniach kulturalnych. Wśród nic znalazł się koncert w Sali Malarstwa Polskiego Zamku Lubelskiego, którego współorganizatorem jest Muzeum Lubelskie oraz koncert w Centrum Spotkania Kultur.