50 lat minęło

Lubelski Dworzec Główny PKS przy al. Tysiąclecia świętuje pięćdziesięciolecie istnienia. Z tej okazji w czwartek, 28 września, był urodzinowy tort, gromkie sto lat odśpiewane przez podróżnych i wspomnienia.


Bryła budynku dworca stanowi doskonały przykład modernizmu. To wspólne dzieło architekta Wiesława Żochowskiego i konstruktora Eugeniusza Szurgota. Został wybudowany po tym, jak na placu przed lubelskim ratuszem (gdzie przez kilkanaście lat mieścił się pierwszy dworzec autobusowy) zrobiło się zbyt ciasno. Jego budowa rozpoczęła się w 1965 roku, a całkowity koszt budynku z poczekalnią, bufetem, kioskiem ruchu i przechowalnią bagażu wyniósł 6,5 miliona złotych. Jedną ze ścian dworcowego holu ozdobiła oryginalna, zachowana do dziś i niedawno oczyszczona mozaika. – Szklana mozaika, przedstawiająca postać patrzącą przez lunetę nad brzegiem morza, miała tą przestrzeń dla podróżnych nieco ocieplać i czynić bardziej przytulną – wyjaśnia Marcin Semeniuk, architekt, twórca strony internetowej „Modernizm w Lublinie”. Lubelski dworzec PKS to jedyny tego typu oryginalny modernistyczny budynek na całej Lubelszczyźnie. Wyróżnia się np. nietypowym falistym dachem.
Niestety, dziś niewielu może docenić urodę budynku dworca, bo przysłaniają go ustawione wokół stragany i wiszące reklamy.

Zasłużony i zapracowany

Pierwszy autobus z Dworca Głównego PKS odjechał 7 grudnia 1967 roku. – Od tamtej pory lubelski dworzec obsłużył około 200 milionów pasażerów. W skali roku obsługujemy 4 milionów pasażerów. Dziennie z tego dworca odjeżdża 800 autobusów – mówił podczas urodzinowego przyjęcia Mariusz Grad, prezes należącej do samorządu województwa spółki Lubelskie Dworce. – 50 lat dla takiej instytucji to bardzo dużo. Chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim ludziom, którzy tu pracowali – podkreślał Krzysztof Grabczuk, wicemarszałek województwa lubelskiego, który pokroił także urodzinowy tort w kształcie dworca. Po słodkości ustawiła się spora grupa podróżnych. Niektórzy z nostalgią wspominali historię dworca. – Tu jeszcze w holu taka palma stała, pamiętam. Na tamte czasy to był naprawdę nowoczesny obiekt, świetnie zaprojektowany dla Lublina – mówi pan Marian. – Autobusy też były niezłe, zwłaszcza Ikarusy – dodaje. Wszystko wskazuje na to, że to ostatnia tak okrągła rocznica świętowana w holu przy al. Tysiąclecia. W najbliższych latach Dworzec Główny PKS przeniesie się w okolice dworca PKP tworząc wspólnie Zintegrowane Centrum Komunikacyjne. Jeszcze nie wiadomo, jaki będzie los modernistycznego budynku na Podzamczu. – Moim zdaniem paleta jego wykorzystania jest bardzo szeroka m.in. dlatego, że w hali dworca nie ma dodatkowych podpór, więc ta przestrzeń może posłużyć chociażby jako informacja turystyczna dla podróżnych. Sprzyja temu bliskość Starego Miasta czy lubelskiego Zamku – mówi architekt Marcin Semeniuk.
Emilia Kalwińska

Pół wieku na fotografiach

Obchodom jubileuszu towarzyszy również wystawa archiwalnych fotografii Dworca Głównego PKS w Lublinie. Zdjęcia i pocztówki przedstawiające 50 lat historii budynku można oglądać w dworcowej hali do 5 grudnia.

Konkurs na urodziny

Z okazji jubileuszu dworca PKS został zorganizowany specjalny konkurs dla uczniów wszystkich lubelskich szkół, którzy mogą wykonać pracę plastyczną na temat „50 lat dworca w Lublinie. Wczoraj i dziś”. Najlepsze 35 prac wybranych przez jury będzie można zobaczyć na wystawie w budynku dworca autobusowego w Lublinie. Ogłoszenie wyników już 24 listopada na stronie www.lubelskiedworce.pl. Zwycięzcy mogą liczyć na atrakcyjne nagrody: laureaci I i II miejsca otrzymają sprzęt sportowy, a zdobywca III miejsca – grę edukacyjną. Klasa, z której największa liczba prac uczniów zostanie zakwalifikowana na wystawę, otrzyma bon na zakup sprzętu sportowego o wartości 1000 zł. Prace uczestników można przynosić osobiście do siedziby Lubelskich Dworców lub przesłać pocztą na adres: ul. Nadstawna 2, 20-120 Lublin koniecznie z dopiskiem „Konkurs plastyczny”. Konkursowe dzieła można zgłaszać do 17 listopada. Nagrody zostaną Laureatom wręczone podczas uroczystego wernisażu 6 grudnia br.