6 tysięcy za zmarłego na COVID?

Czy na zmarłego z powodu koronawirusa przysługuje wyższy zasiłek pogrzebowy? Okazuje się, że według wielu chełmian tak właśnie jest. ZUS tymczasem kategorycznie zaprzecza.

– Znajoma chowała ostatnio ojca, był zakażony. Lekarz powiedział, że jeśli wpisze w akcie zgonu, jako przyczynę śmierci koronawirus, to dostaną nie cztery, a sześć tysięcy na pochówek – opowiada jeden z mieszkańców powiatu.

Okazuje się, że nie on jeden jest przekonany, iż wysokość zasiłku pogrzebowego uzależniona jest od powodu zgonu. Nie wiadomo skąd wzięła się ta plotka, ale od jakiegoś czasu krąży wśród chełmian. W to, że rodzinie zakażonego ZUS wypłaca 6 tys. zł, uwierzyło wielu. Jaka jest prawda?

– Podobną plotkę słyszałam już wiele tygodni temu, ale nie ma w niej ani grama prawdy – podkreśla Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim. – Członkowi rodziny zmarłego przysługuje równo 4 tysiące złotych zasiłku pogrzebowego. Jeśli koszty pogrzebu pokrywa ktoś inny niż członek rodziny (np. pracodawca, dom pomocy społecznej, gmina itp.), to zasiłek przysługuje do wysokości poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 4 tysiące – wyjaśnia Korba. (pc)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here