75. rocznica powstania w Sobiborze

(14 października) Kilkunastu krewnych byłych więźniów niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, ambasadorowie i dyplomaci, pracownicy stowarzyszeń upamiętniających ofiary Holokaustu spotkali się w Muzeum i Miejscu Pamięci w Sobiborze, aby upamiętnić bunt i ucieczkę osadzonych – jeden z najważniejszych przejawów oporu Żydów podczas II wojny światowej.

Ceremonię zorganizowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Państwowe Muzeum na Majdanku. W czasie obchodów za męstwo i bohaterską postawę wykazane w czasie powstania w obozie zagłady w Sobiborze Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski pośmiertnie odznaczony został Lejba (Leon) Felhendler – jeden z przywódców ruchu oporu w obozie. List skierowany do uczestników uroczystości przez prezydenta RP Andrzeja Dudę odczytał minister Wojciech Kolarski. Odznaczenie odebrał siostrzeniec L. Felhendlera.

W uroczystościach uczestniczył m.in. wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński, który mówił o znaczeniu tego tragicznego miejsca. Głos zabrali przedstawiciele państw współtworzących Międzynarodowy Komitet Sterujący projektem budowy Muzeum-Miejsca Pamięci w Sobiborze: Izraela, Holandii, Słowacji. Obecny był również ambasador Rosji. Wśród obecnych był również gospodarz terenu – starosta włodawski Andrzej Romańczuk.

Ekumeniczną modlitwę za ofiary obozu zagłady w Sobiborze zmówili: naczelny rabin Polski, proboszcz parafii prawosławnej we Włodawie, ks. biskup siedlecki, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Lublinie.

Następnie obchody przeniosły się na skraj polany grobów masowych, gdzie uczestnicy ceremonii złożyli wieńce i znicze.

Po oficjalnej części goście zapoznali się z wystawą „Wydobyte z popiołów” prezentującą wybrane muzealia sobiborskie, głównie rzeczy osobiste pomordowanych, znalezione podczas prac archeologicznych na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Sobiborze. Muzeum przygotowało ponadto album „Wydobyte z popiołów. Przedmioty osobiste ofiar niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze”, na który składają się fotografie stu muzealiów wraz z ich opisami katalogowymi. (pk)