78. rocznica rzezi wołyńskiej

Krwawa niedziela 11 lipca 1943 roku stanowiła apogeum ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na ludności polskiej w latach 1943-1945. W najbliższą niedzielę, w 78. rocznicę tej przerażającej zbrodni, w Bazylice NNMP w Chełmie zostanie odprawiona msza w intencji ofiar. Następnie uczestnicy uroczystości złożą wieńce pod pomnikiem przy al. J. Piłsudskiego.

W tym roku przypada 78. rocznica „krwawej niedzieli” na Wołyniu. W tamtym dniu setki polskich wsi, tysiące polskich rodzin oraz wiele kościołów w trakcie nabożeństw zostało zaatakowanych przez oddziały ukraińskich nacjonalistów. Tylko w niedzielę 11.07.1943 r. zamordowanych zostało około 10 tysięcy Polaków – kobiet, mężczyzn i dzieci. Zginęli tylko dlatego, że byli Polakami.

Uchwałą z dn. 22 lipca 2016 r. sejm uchwalił 11 lipca „Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian”. W Chełmie od kilkunastu lat Stowarzyszenie „Pamięć i Nadzieja”, w rocznicę „krwawej niedzieli”, organizuje uroczystości upamiętniające polskie ofiary zbrodni OUN-UPA oraz ofiarę tych Ukraińców, którzy za ratowanie Polaków zapłacili cenę najwyższą. Staraniem stowarzyszenia, utworzonego przez chełmskie środowiska kombatanckie i kresowe, pobudowany został pomnik upamiętniający ofiary tamtych tragicznych wydarzeń („Pieta Wołyńska”), a na cmentarzu komunalnym stanął Krzyż Wołyński, stanowiący symboliczną mogiłę wszystkich pomordowanych, których miejsce pochówku jest nieznane.

W tym roku rocznica tych krwawych wydarzeń wypada również w niedzielę. 11 lipca, o godz. 9 w Bazylice Mariackiej na Górze Chełmskiej odprawiona zostanie msza św. w intencji pomordowanych, a składanie wieńców u stóp „Piety Wołyńskiej” przy al. Piłsudskiego zaplanowano na godz. 11:30. (opr. pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here