80. Rocznica zbrodni w Kumowej Dolinie

3 lipca pod pomnikiem w Kumowej Dolinie, w asyście warty honorowej z chełmskiego garnizonu, pocztów sztandarowych oraz przybyłych gości, odbyła się uroczystość obchodów 80 rocznicy zbrodni hitlerowskiej – rozstrzelania polskiej inteligencji z powiatów chełmskiego, krasnostawskiego i zamojskiego, wśród których znaleźli się głównie politycy, działacze samorządowi, oficerowie Wojska Polskiego, nauczyciele.

Obchody rozpoczęty się od wystawienia warty honorowej oraz wprowadzenia sztandaru Garnizonu Chełm, Rady Gminy Chełm i Związku Kombatantów RP i BWP. Po odśpiewaniu hymnu w wystąpieniach okolicznościowych zabrali głos – Wiesław Kociuba wójt Gminy Chełm, powitał wszystkich przybyłych oraz przypomniał rys historyczny tej zbrodni, następnie kolejno refleksjami na temat tego tragicznego wydarzenia podzielili się prof. dr hab. Józef Zając Senator RP, Milena Petla kierownik filii Urzędu Marszałkowskiego w Chełmie oraz Dorota Cieślik wiceprezydent Miasta Chełm. Modlitwę za pomordowanych wygłosił ks. kan. Józef Piłat.

Doniosła uroczystość zakończyła się złożeniem wieńców przez delegacje: Związku Kombatantów RP i BWP, służb mundurowych – wojska polskiego, policji, straży pożarnej, więziennictwa, filii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, Urzędu i Rady Miasta Chełm, Starostwa Powiatowego w Chełmie, Urzędu i Rady Gminy Chełm oraz rodzin Niewidziajłów i Epszteinów.

Organizatorem uroczystości był Wydział Promocji, Kultury i Sportu Gminy Chełm. Składamy serdeczne podziękowania za obecność wszystkim uczestnikom uroczystości jubileuszowych, a w szczególności Garnizonowi Chełm za uświetnienie jej poprzez udział pocztu sztandarowego, warty honorowej i wieńcowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here