903 zarażonych

O prawie sto osób w ciągu zaledwie tygodnia wzrosła liczba zarażonych koronawirusem a o niemal 300 osób więcej jest na kwarantannie w Chełmie i powiecie chełmskim. Niestety, od początku pandemii zmarły tu 22 osoby zarażone wirusem SARS-CoV-2.

Do niedzieli, 15 listopada, potwierdzono łącznie 36 716 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w województwie lubelskim, odnotowano 19 698 ozdrowieńców i zarejestrowano 595 zgonów. 32 977 osób jest poddanych kwarantannie, a 559 objętych nadzorem epidemiologicznym. Tylko w minioną niedzielę przybyło 1248 nowych, potwierdzonych przypadków zachorowań na Covid-19.

W naszym regionie mamy już 903 aktywnych zakażonych. 407 osób to mieszkańcy Chełma a 496 – powiatu chełmskiego. W kwarantannie przebywają aż 1704 osoby (813 z terenu miasta i 891 z terenu powiatu). Pod nadzorem epidemiologicznym są 234 osoby. Od początku pandemii zmarły 22 osoby z dodatnim wynikiem na obecność koronawirusa.

– Niestety, tych zgonów faktycznie jest więcej. Umierają przede wszystkim osoby starsze, schorowane, które trafiły do naszego szpitala np. z domów pomocy społecznej, ale to także pacjenci naszych oddziałów opiekuńczych, którzy i tak są w ciężkich stanach a dodatkowe obciążenie koroanwirusem jeszcze bardziej osłabia ich organizmy – mówi Lech Litwin, dyrektor chełmskiego szpitala.

Do minionego piątku w szpitalu przebywało 154 pacjentów z dodatnim wynikiem na SARS-CoV-2. Wojewoda lubelski zwrócił się do lecznicy o zwiększenie liczby łóżek covidowych. Szpital rozważa przekształcenie ginekologii a być może i chirurgii na potrzeby pacjentów z koronawirusem, bo na oddziałach i tak pojawiły się przypadki zachorowań, ale to wiąże się z wieloma technicznymi problemami. – Trzeba tworzyć specjalne śluzy, przejścia, zabezpieczyć sale w tlen, ale to tylko część kłopotów. Większe mamy z personelem, który sam cały czas choruje – mówi. L. Litwin. – Przez zakażenia wypadają nam kluczowe osoby ze szpitalnego oddziału ratunkowego. Choruje personel oddziału zakaźnego. Mamy nieustanny kadrowy problem. Zwiększanie liczby miejsc covidowych prowadzi także do ograniczenia działalność pozostałych oddziałów, na co skarżą się pacjenci.

Być może rozwiązaniem jest utworzenie izolatorium w Chełmie, do którego mieliby trafiać pacjenci niewymagający hospitalizacji. Rozmowy w tej sprawie z wojewodą lubelskim prowadzi nowy wiceprezydent Chełma, Janusz Cieszyński,. A jako lokalizację izolatorium wskazują hotel „Kamena”. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here