99 pomysłów na zielony Lublin

Rozpoczęła się ocena projektów zgłoszonych w tegorocznej, trzeciej już edycji Zielonego Budżetu Obywatelskiego. Do wydania są 2 miliony złotych, a wszystkie „zielone projekty” opiewają aż na 24 miliony. Będzie trudny wybór.


Formalna ocena projektów potrwa do 23 listopada. Wydziały urzędu miasta oraz Zarząd Dróg i Mostów w Lublinie sprawdzą formalną możliwość realizacji poszczególnych pomysłów, tj. kwestie własności gruntów, stan prawny nieruchomości, zapisy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, układ infrastruktury podziemnej i nadziemnej, planowane już inwestycje itp. O tym, które ze zgłoszonych 99 projektów trafią do realizacji, przekonamy się pod koniec stycznia 2019 roku. Zgodnie z założeniami Zielonego Budżetu projekty powinny być zrealizowane w ciągu roku.

– Wśród zgłoszonych propozycji dominuje zieleń przyuliczna. Większa część projektów dotyczy nasadzeń w pasach drogowych – mówi Hanna Pawlikowska, miejski architekt zieleni. Jest też kilka pomysłów na ochronę już istniejącej zieleni, np. w parku przy Głuskiej, w zaułku Hartwigów przy ulicy Kowalskiej, na Starym Mieście czy na terenie dawnego zespołu dworsko-parkowego w Zemborzycach. Wśród propozycji powracają łąki kwietne, podobne do tej przy ul. Bernardyńskiej. Jeden z projektów dotyczy licznych nasadzeń magnolii w wielu miejscach naszego miasta. Najdroższe propozycje opiewają na kwotę dwóch milionów złotych i dotyczą kilku dzielnic naraz. Koszt około 1 miliona złotych zakłada sam projekt rewitalizacji Słomianego Rynku na Kalinowszczyźnie.

Pomysły na miejską zieleń pojawiły się w każdym zakątku Lublina: np. nasadzenia klonów przy ulicy Nałęczowskiej, posadzenie alei miłorzębów na Kośminku czy platanów na Starym Mieście. Mieszkańcom przydałyby się także skwery: na Czechowie Południowym przy ulicy Radzyńskiej, wzdłuż ulicy Kunickiego w dzielnicy Dziesiąta czy połączony z mini-parkiem linowym skwer na Ponikwodzie. Jest też szansa na zazielenienie się poszczególnych ulic, np. ul. Jana Pawła II, Radziszewskiego czy Zygmunta Augusta.

– Niesłabnące zainteresowanie Zielonym Budżetem to dla mnie czytelny sygnał, że należy go rozwijać. Te 99 projektów wskazuje, co jest ważne dla mieszkańców naszego miasta – podkreśla Krzysztof Żuk.

Emilia Kalwińska

Mieszkańcy zgłaszali projekty dotyczące: ochrony istniejącej zieleni (24 projekty), przyulicznych nasadzeń (25), skwerów (15), rabat (3), mebli miejskich (5), dokumentacji projektowej (8). Było też aż 19 propozycji spoza kategorii.
Oceny zielonych projektów dokonają eksperci z zakresu zieleni, gospodarki przestrzennej i krajobrazu: Kamila Boguszewska, Ewa Trzaskowska, Margot Dudkiewicz, Bartłomiej Kwiatkowski, Marcin Skrzypek, Szymon Pietrasiewicz i Jan Kamiński.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here