Absolutne priorytety

Od trzech do kilkudziesięciu wniosków inwestycyjnych do przyszłorocznego budżetu miasta złożyli w ratuszu przedstawiciele lubelskich rad dzielnic. Z tego grona wyłamał się Felin, gdzie działalność rady została sparaliżowana niekończącymi się sporami.
Niektóre dzielnice, jak Kalinowszczyzna, Ponikwoda, Rury, Czuby Północne złożyły po kilkadziesiąt wniosków, ale już na Konstantynowie, w Abramowicach czy Hajdowie-Zadębiu propozycji było zaledwie po kilka. Dlaczego? Czy w tych dzielnicach niczego więcej nie brakuje?
– Te wnioski, które złożyliśmy, to najważniejsze potrzeby inwestycyjne naszej małej dzielnicy. Zgłaszanie co roku całej listy drobniejszych rzeczy nie ma sensu. Staramy się o poparcie tych najważniejszych i uzyskaliśmy m.in. wsparcie radnego Leszka Daniewskiego. To powinno wpłynąć na ich siłę przebicia – komentuje Andrzej Zieliński, przewodniczący zarządu dzielnicy Abramowice, najmniejszej w Lublinie, która zgłosiła tylko cztery wnioski.
W podobnym tonie wypowiada się Zofia Polska, przewodnicząca zarządu dzielnicy Konstantynów. – Nasze trzy wnioski to absolutnie najważniejsze priorytety.

To nie znaczy, że nie widzimy innych potrzeb, ale skupiamy się na tych, których sami – z rezerwy celowej, czy Budżetu Obywatelskiego – nie damy rady sfinansować. Wjazd w ulicę Konstantynów i Szwoleżerów to esencja naszych potrzeb. W pierwszym przypadku chodzi o bezpieczeństwo w rejonie szpitala specjalistycznego, w drugim przypadku potwierdza się, że „łatanie” drogi przez Zarząd Dróg i Mostów nie rozwiązuje sprawy – wyjaśnia Zofia Polska. – Szanujemy pracę innych dzielnic, niemniej składanie kilkudziesięciu projektów to koncert życzeń, który w realiach Lublina nie ma szans na sukces. Solidna „selekcja” wniosków budżetowych miasta, wykonana przed tygodniem przez prezydenta, tylko utwierdza w tym przekonaniu.
Żadnego wniosku do budżetu, o czym pisaliśmy przed tygodniem, nie zgłosiła rada dzielnicy Felin, która od kilku miesięcy praktycznie nie działa ze względu na konflikt między działaczami. W ten poniedziałek ma się tam odbyć posiedzenie rady i próba reaktywacji jej normalnej działalności.
Bach