Adwokaci ruszyli do szkół

W środę 21 września 2022 r., lekcje w III Liceum Ogólnokształcącym im. Unii Lubelskiej w Lublinie dla klasy III i IV prowadził Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie adw. Bartosz Przeciechowski

Do końca września w niemal 100 polskich szkołach, w tym placówkach w Lublinie, będzie można spotkać adwokatów uświadamiających uczniów jak unikać realnych zagrożeń czyhających w wirtualnym świecie.


– To ogólnopolska akcja edukacyjna Naczelnej Rady Adwokackiej ph. „Adwokaci rozjaśniają prawo”, która rozpoczęła się 19 września i potrwa do końca tego miesiąca – wyjaśnia mec. Maciej Chorągiewicz, rzecznik prasowy ORA w Lublinie. – Średnio co sekundę ktoś, często nieświadomie, dokonuje jakiejś czynności prawnej przez Internet. Zakupy online, koncerty, filmy i gry. Coraz więcej aktywności przenosi się do świata wirtualnego, gdzie – szczególnie na młodych – czeka wiele zagrożeń prawnych. Nasza inicjatywa ma na celu „rozjaśnić prawo” młodym osobom i ustrzec ich przez tymi zagrożeniami.

Adwokaci i aplikanci adwokaccy prowadzą zajęcia dla uczniów VII i VIII klas szkoły podstawowej, II klas liceów oraz dla podopiecznych młodzieżowych ośrodków wychowawczych z blisko 100 placówek w całej w Polsce, w tym w naszym województwie, ostrzegając, jakie zagrożenia czekają na nich w Internecie i jak ich uniknąć.

Podczas spotkań mecenasi mówią m.in. jak bezpiecznie korzystać z zakupów online, czym są prawa autorskie i dobra osobiste i jak nie narazić się na ich naruszenie. ZM