Aktywne przejście zareaguje na pieszych

Władze gminy oferowały nowy, nieużywany znak drogowy z wysięgnikiem. Zamiast tego zarządca drogi zdecydował się na budowę pierwszego w powiecie tzw. aktywnego przejścia dla pieszych. Czy instalacja zwiększy poziom bezpieczeństwa?

Po tragicznych wypadkach z udziałem dzieci urzędnicy zaczęli interesować się poprawą bezpieczeństwa na przejściu dla pieszych, biegnącym przez drogę wojewódzką nr 812 (na wysokości wsi Horodyszcze Kolonia w gm. Chełm). Władze gminy zaoferowały, że podarują zarządcy drogi zalegający w ich magazynie (nowy i nieużywany) znak drogowy na wysięgniku z lampą podświetlającą przejście i sygnalizacją z panelem dotykowym. Znak działa na baterię słoneczną, więc obywa się bez przyłącza energetycznego. Zarząd Dróg Wojewódzkich miałby jedynie zająć się zmianą organizacji ruchu i ustawić znak. W odpowiedzi do wójta gminy ZDW w Lublinie zaproponowało inne rozwiązanie – tzw. aktywne przejście dla pieszych.
Zamontowany w przejściu system identyfikacji polega na tym, że zbliżający się do pasów pieszy jest wykrywany przez czujnik ruchu, a wtedy przejście uruchamia dodatkowe funkcje, tj. punktowe elementy odblaskowe i lampy ostrzegawcze LED. To czytelny znak dla kierowcy, który w tym momencie powinien zdjąć nogę z gazu. Po zmroku zaś aktywowane jest dodatkowe oświetlenie, migające całą noc punkty odblaskowe, zamontowane w antypoślizgowej nawierzchni jezdni.
– Przetarg na budowę zostanie ogłoszony na przełomie maja i czerwca. Realny termin na realizację zadania to koniec wakacji, po zmianie organizacji ruchu i zatwierdzeniu planu przez policję – zapowiada Mirosław Panasiuk, kierownik Rejonu Dróg Wojewódzkich w Chełmie.
Na terenie powiatu chełmskiego będzie to pierwsza tak „uzbrojona” zebra. W ramach poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego i programu realizowanego z WORD w Chełmie, aktywne przejścia dla pieszych pojawią się nie tylko w Horodyszczu Kolonii, ale też w Pokrówce (przy urzędzie gminy) i Rejowcu (na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich 839 i 812, obok dawnego budynku urzędu).
Taki system funkcjonuje od ubiegłego roku w Gorzkowie (pow. krasnostawski). Jak podkreślają kontrolujący go urzędnicy, spisuje się on bez zarzutów. (pc)