Ambitny plan na bibliotekę

Miasto szykuje się do modernizacji głównej siedziby biblioteki

Mimo pandemii grono czytelników Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świdniku nie maleje, a wręcz przeciwnie, stale rośnie. Niestety baza lokalowa placówki, zwłaszcza głównej siedziby, pozostawia wiele do życzenia. Urząd Miasta Świdnik chce to zmienić. Ma plan nie tylko na modernizację dotychczasowej, ale również budowę nowej siedziby.

– Mamy dwa projekty dotyczące biblioteki – przyznaje Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika ds. inwestycji i rozwoju. – Pierwszy, już z pozwoleniem na budowę, dotyczy modernizacji pomieszczeń głównej siedziby biblioteki przy ul. Niepodległości. Pan dyrektor i tak bardzo dużo zrobił tam gospodarczym sumptem, ale chcielibyśmy unowocześnić to miejsce; sprawić, aby można było tam przyjść nie tylko wypożyczyć książkę, ale żeby było to miejsce spotkań i miłego spędzania czasu.

Taka modernizacja mogłaby kosztować ok. 1 mln zł, ale jak podkreśla wiceburmistrz warto, bo grono czytelników MPBP w Świdniku stale rośnie. Strzałem w dziesiątkę okazało się także ulokowanie filii książnicy przy ul. Ratajczaka, na os. Kalina-Brzeziny, gdzie wcześniej nie było miejskich placówek kulturalno-oświatowych, bo filii przybyło ok. 250 nowych czytelników.

Miasto ma też ambitne plany dotyczące budowy zupełnie nowej siedziby biblioteki. Miałaby ona powstać na os. Wschód, w sąsiedztwie projektowanej multifunkcyjnej hali i osiedla Mieszkanie Plus, na działce należącej do miasta.

– Budynek miałby powierzchnię 1000 mkw., a budowa mogłaby kosztować ok. 7-8 mln zł i zostałaby zrealizowana w takiej technologii, jak żłobek przy ul. Kopera. Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie tego projektu do Rządowego Funduszy Inwestycji Lokalnych i jeśli się uda, możemy liczyć na 100 proc. wsparcie – mówi wiceburmistrz i dodaje, że gdyby te plany udało się zrealizować, nie oznacza to, że biblioteka całkiem wyniesie się z centrum, bo wówczas mogłaby tam działać jej filia. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here