Amfiteatr dalej straszy

Pozostałości po amfiteatrze szpecą Tatary

Nie tylko zdewastowany budynek dworca kolejowego Lublin Północny i pozostałości przy basenie przy ul. Odlewniczej, ale również zrujnowany amfiteatr razi w oczy i denerwuje mieszkańców dzielnicy Tatary. O ile w sprawie należącego do PKK obiektu miasto niewiele może poradzić, to losy amfiteatru leżą wyłącznie w jego gestii.


Obiekt powstał w połowie lat 70-tych, jako centrum dzielnicowej rozrywki. Miał widownię z drewnianymi ławkami na ok. 300 miejsc, po których dziś pozostały tylko mocowania, a sam beton kruszy się praktycznie w każdym miejscu. – To wstyd, że nikt z tym nic nie robi. Obiekt popada w ruinę od kilkudziesięciu lat, chociaż mógłby zostać kulturalną perełką w skali całego miasta – mówi pani Krystyna.

Urzędnicy tłumaczą, że obecny stan amfiteatru jest pokłosiem wieloletnich problemów z uregulowaniem stanu prawnego gruntów, na których stoi.

– Przyczyną postępującego zniszczenia obiektów na terenie dzielnicy był nieuregulowany stan własnościowy. Obszar starego amfiteatru jest objęty Gminnym Programem Rewitalizacji i tym samym znajdzie się w planowanej koncepcji rewitalizacji dla obszaru całego osiedla i późniejszej realizacji inwestycji na podstawie opracowanej dokumentacji – mówi Joanna Stryczewska z Urzędu Miasta Lublin.

Miasto zapowiada jednak, że już teraz przyłoży większą uwagę do porządku w tym miejscu. Sprzątanie ma być częstsze i bardziej kompleksowe. Zlikwidowane mogą także zostać stare maszty na flagi, które są przerdzewiałe u podstawy i mogą powodować potencjalne zagrożenie dla osób postronnych.

– Teren, na którym znajduje się amfiteatr, obecnie ma uregulowany stan prawny. Dysponuje nim w imieniu miasta Zarząd Nieruchomości Komunalnych, który wystąpi o zwiększenie częstotliwości wykonywanych obowiązków w zakresie utrzymania porządku, w ramach podpisanej umowy. Usunięcie masztów wymaga odrębnego zlecenia. Po zapoznaniu się z kosztami usunięcia masztów ZNK rozważy możliwość ich demontażu – dodaje Joanna Stryczewska. Marek Kościuk

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here