Apetyt rośnie w miarę jedzenia

Niedawno powiat włodawski zrealizował warty 3,5 miliona złotych projekt, dzięki któremu ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie zyskał ultranowoczesną pracownię, a jego budynek przeszedł gruntowny remont. Teraz starostwo złożyło wniosek o kolejne pieniądze dla uczniów – chodzi o 4 mln zł, za które planuje się m.in. kupić samochód elektryczny, ale nie tylko.

Włodawskie starostwo właśnie zakończyło projekt, którego beneficjentami były Zespół Szkół nr 1 i II Liceum Ogólnokształcące we Włodawie oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Za 3,5 miliona złotych w tej pierwszej placówce zmodernizowano pracownie i warsztaty zawodowe, a w SOSW wymieniono instalację wodno-kanalizacyjną, centralne ogrzewanie, elektrykę, wykonano usprawnienia dla osób niepełnosprawnych, czy zakupiono wyposażenie do pracowni.

Dzięki temu warunki nauki poprawiły się diametralnie w obu tych placówkach. Ale jak zapowiada starosta Andrzej Romańczuk, to nie koniec inwestycji w młodych. – Chcemy pójść za ciosem i zdobyć kolejne fundusze, dzięki którym nie tylko wzrośnie jakość nauczania w podległych nam szkołach, ale też wzrosną kompetencje zatrudnionych tam nauczycieli – mówi.

– Staramy się o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego do wartego 4 mln zł projektu, którego nadrzędnym celem jest podniesienie jakości oferty edukacyjnej oraz wzmocnienie współpracy tych szkół z otoczeniem.

Oprócz zakupu ultranowoczesnego wyposażenia do kolejnych pracowni, w tym kuchni molekularnej czy samochodu elektrycznego, duże środki chcemy przeznaczyć również na praktyki i staże rozwijające kompetencje zawodowe uczniów oraz na szkolenia podnoszące kwalifikacje nauczycieli – wylicza starosta.

Jeśli projekt zyska akceptację, będzie realizowany w latach 2020-2022. (bm)