Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opracują aplikację mobilną T1DCoach przeznaczoną dla nastolatków chorych na cukrzycę typu 1, ich opiekunów oraz lekarzy i edukatorów młodzieży. Aplikacja będzie systemem coachingowym, ograniczającym konieczność bezpośredniego kontaktu osoby chorej z lekarzami i opiekunami. Prace nad jej powstaniem zostaną sfinansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które lubelskim naukowcom przyznało grant w wysokości 2,4 mln zł.
– Cukrzyca typu 1 jest przewlekłą, nieuleczalną chorobą. Narzuca ona ograniczenia codziennego życia: konieczność wykonywania systematycznych pomiarów, monitorowanie stężenia glukozy, ustalanie dawek i podawanie insuliny, przestrzeganie diety itd. U młodzieży choroba ta stanowi niezwykle trudne zagadnienie medyczne, społeczne i psychologiczne. Wymaga od chorych większej samodyscypliny i kontroli. Dlatego postanowiliśmy pomóc młodym osobom chorym na cukrzycę typu 1 podnieść jakość ich życia oraz zmniejszyć koszty społeczne ich edukacji i leczenia – mówi prof. Marek Miłosz, kierownik projektu z Katedry Informatyki Politechniki Lubelskiej.
Aplikacja T1DCoach ma wspierać edukację pacjenta, a także jego opiekuna i lekarza, poprzez kształtowanie poprawnych nawyków zachowania się chorych na cukrzycę typu 1. w trakcie ich pobytu w szpitalu i po jego opuszczeniu.
– Nasza aplikacja będzie wygodna, przyjazna i intuicyjna, wykorzystująca ulepszony model symulacyjny (dyskretny symulator cukrzycy T1DDS). Dodatkowo ma zawierać dane historyczne przebiegu choroby i rezultaty symulacji. Zainteresowane osoby będą ją mogły bezpłatnie pobrać w serwisach internetowych – wyjaśnia prof. M. Miłosz.
Dodatkową zaletą aplikacji będą elementy grywalizacji, czyli wykorzystanie składników gier w rzeczywistych działaniach. Chodzi o wyzwania, komunikaty zwrotne, punkty, paski postępu, nagrody i rankingi. Ich celem jest zwiększenie zaangażowania młodocianych pacjentów w prawidłowy tryb życia z cukrzycą typu 1.
Zanim aplikacja trafi na rynek, przeprowadzone zostaną testy pod kątem jakości interfejsu i badania w warunkach klinicznych pod okiem diabetologa z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Naukowcy z Politechniki Lubelskiej współpracować będą również z Kołem Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą w Lublinie im. prof. Bronisława Niewiedzioła z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.
Prace nad aplikacją potrwają 3 lata. Ich koszt to 2,4 mln zł. Środki pochodzą z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu ,,Rzeczy są dla ludzi”. Projekt lubelskich naukowców znalazł się na 4. miejscu listy rankingowej liczącej 106 wniosków. MG