Aplikacja, która pomoże nastoletnim cukrzykom

Aplikację opracuje zespół pod kierunkiem prof. Marka Miłosza

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opracują aplikację mobilną T1DCoach przeznaczoną dla nastolatków chorych na cukrzycę typu 1, ich opiekunów oraz lekarzy i edukatorów młodzieży. Aplikacja będzie systemem coachingowym, ograniczającym konieczność bezpośredniego kontaktu osoby chorej z lekarzami i opiekunami. Prace nad jej powstaniem zostaną sfinansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które lubelskim naukowcom przyznało grant w wysokości 2,4 mln zł.

– Cukrzyca typu 1 jest przewlekłą, nieuleczalną chorobą. Narzuca ona ograniczenia codziennego życia: konieczność wykonywania systematycznych pomiarów, monitorowanie stężenia glukozy, ustalanie dawek i podawanie insuliny, przestrzeganie diety itd. U młodzieży choroba ta stanowi niezwykle trudne zagadnienie medyczne, społeczne i psychologiczne. Wymaga od chorych większej samodyscypliny i kontroli. Dlatego postanowiliśmy pomóc młodym osobom chorym na cukrzycę typu 1 podnieść jakość ich życia oraz zmniejszyć koszty społeczne ich edukacji i leczenia – mówi prof. Marek Miłosz, kierownik projektu z Katedry Informatyki Politechniki Lubelskiej.

Aplikacja T1DCoach ma wspierać edukację pacjenta, a także jego opiekuna i lekarza, poprzez kształtowanie poprawnych nawyków zachowania się chorych na cukrzycę typu 1. w trakcie ich pobytu w szpitalu i po jego opuszczeniu.

– Nasza aplikacja będzie wygodna, przyjazna i intuicyjna, wykorzystująca ulepszony model symulacyjny (dyskretny symulator cukrzycy T1DDS). Dodatkowo ma zawierać dane historyczne przebiegu choroby i rezultaty symulacji. Zainteresowane osoby będą ją mogły bezpłatnie pobrać w serwisach internetowych – wyjaśnia prof. M. Miłosz.

Dodatkową zaletą aplikacji będą elementy grywalizacji, czyli wykorzystanie składników gier w rzeczywistych działaniach. Chodzi o wyzwania, komunikaty zwrotne, punkty, paski postępu, nagrody i rankingi. Ich celem jest zwiększenie zaangażowania młodocianych pacjentów w prawidłowy tryb życia z cukrzycą typu 1.

Zanim aplikacja trafi na rynek, przeprowadzone zostaną testy pod kątem jakości interfejsu i badania w warunkach klinicznych pod okiem diabetologa z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Naukowcy z Politechniki Lubelskiej współpracować będą również z Kołem Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą w Lublinie im. prof. Bronisława Niewiedzioła z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

Prace nad aplikacją potrwają 3 lata. Ich koszt to 2,4 mln zł. Środki pochodzą z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu ,,Rzeczy są dla ludzi”. Projekt lubelskich naukowców znalazł się na 4. miejscu listy rankingowej liczącej 106 wniosków. MG

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here