Atrakcje za ponad 7 milionów

O powstaniu w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym Multimedialnego Centrum Nauki poinformował marszałek Jarosław Stawiarski

Wystawy z robotyki, mechaniki i lotnictwa, hologramy oraz znakomicie wyposażone laboratoria to tylko, niektóre z wielu atrakcji, jakie będą czekać na odwiedzających w Multimedialnym Centrum Nauki, które pod koniec roku zacznie działać w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym w Lublinie (LPNT). Całkowity koszt inwestycji to ponad 7 mln złotych.


Multimedialne Centrum Nauki to nowoczesny projekt edukacyjny skierowany do dzieci, młodzieży oraz rodzin z województwa lubelskiego. Jego celem jest zwiększenie zainteresowania naukami technicznymi, przyrodniczymi i humanistycznymi.

– Jestem przekonany, że centrum będzie ciekawą atrakcją na turystycznej mapie Lubelszczyzny, a dla młodzieży, nie tylko z naszego regionu – okazją do pogłębiania swojej wiedzy i odkrywania świata nauki w interesujący i interaktywny sposób – mówi marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Nowy zarząd od dłuższego czasu zastanawiał się, w jaki inny sposób wykorzystać potencjał Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego, a przede wszystkim tę część przestrzeni, która jak dotąd nie była zagospodarowana.

– Zależało nam na tym, aby zaproponować mieszkańcom województwa coś unikalnego, czego jeszcze nie było w naszym regionie. W związku z tym postanowiliśmy zaoferować innowacyjne oraz mobilne formy multimedialne w edukacji dzieci i młodzieży szkolnej. – podkreśla prezes zarządu Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego Marcin Wieczorek.

W ramach Multimedialnego Centrum Nauki będą funkcjonowały m.in. liczne laboratoria chemiczne, fizyczne, biologiczne oraz z zakresu robotyki, jak również doskonale wyposażona multimedialna sala konferencyjna. Część przestrzeni zostanie przeznaczona na inspirujące wystawy z różnych dziedzin nauki, obejmujące zarówno ekspozycje stałe, jak i tymczasowe. Niewątpliwą atrakcją będzie także edukacyjna gra terenowa w formie aplikacji na telefon, która umożliwi poznawanie i odkrywanie ciekawych miejsc w województwie lubelskim przy jednoczesnym zgłębianiu wiedzy

z tematów technicznych, przyrodniczych, historycznych i humanistycznych.

– Jak widać na przykładzie podobnych centrów, które już funkcjonują w największych miastach w Polsce, zapotrzebowanie na tego typu miejsca jest bardzo duże i cieszą się one ogromnym zainteresowaniem zarówno dzieci, jak i młodzieży – dodaje prezes Marcin Wieczorek.

W ramach inwestycji powstanie również Centrum Edukacji Przyrodniczej przy ul. Spokojnej 7 w Lublinie. Jego zadaniem będzie edukowanie najmłodszych w kwestii ekologii, m.in. segregacji i recyklingu odpadów, tradycyjnych i odnawialnych źródeł energii oraz gospodarki wodnej.

– Multimedialne Centrum Nauki to projekt, który stwarza znakomite warunki do ścisłej współpracy z lubelskimi uczelniami i szkołami, jak również start-upami działającymi w ramach Parku – podsumowuje członek zarządu LPNT Paweł Bryda. KB

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here