Autobus chociaż raz w tygodniu…

(28 sierpnia) Na powiatowej sesji nadzwyczajnej m.in. zatwierdzono wkład finansowy samorządów powiatu i gmin w fundusz autobusowy. Dzięki temu dodatkowo w powiecie włodawskim pojawią się nowe linie komunikacji publicznej. Przy tej okazji rozgorzała dyskusja radnych.

Na początku rzadko słyszana radna Elżbieta Strońska miała prośbę, by komunikacja choć raz w tygodniu „zahaczała” o miejscowość Żdżarka (gm. Hańsk). Z kolei nader często słyszany radny Mariusz Zańko stwierdził, że ta uchwała to bardzo dobra wiadomość dla powiatu włodawskiego. Jednocześnie postulował, aby przystanek przy rynku dostosować do potrzeb korzystających. Natomiast radni Wiesław Holaczuk i Romuald Pryll prosili o umiejscowienie przystanku przy szkole – „Modrzewiaku”.

Głos w dyskusji zabrał także starosta Andrzej Romańczuk – Koszt samorządu powiatowego i gminnych w tym roku to ok. 70 tys. zł. I to będzie kwota dzielona 50 na 50 – po równo powiat i gminy powiatu, ale niewiele wiadomo, jak będzie wyglądała sprawozdawczość, refundacja etc. W naszym powiecie czterech przewoźników świadczy usługi, dwóch przystąpiło do negocjacji.

Ostatecznie w piątek rano będziemy podpisywać umowę z wojewodą i tego samego dnia podpiszemy umowę z dwoma przewoźnikami. Oczywiście z czasem będziemy dokonywać korekt tras, to jednak wymaga czasu. Informacja o przyznanych środkach wpłynęła do nas w piątek, 23 sierpnia, stąd takie tempo. 7 dni w tygodniu w tygodniu będzie jeździła firma Garden Servis, po 5 kursów dziennie w dni robocze i po 2 kursy w święta, natomiast drugi przewoźnik Transmar – 4 dni w tygodniu.

Z kolei Dariusz Makarewicz, kierownik Wydziału Komunikacji i Transportu starostwa, dodał, że będą się starali, by przystanek był przy szpitalu, który znajduje się blisko szkoły. – Jeśli dołożymy kolejne trasy, to koszty ponoszone przez powiat będą znacznie wyższe. Wojewoda dołoży 250 tys. zł na 284 km tras w powiecie włodawskim, samorządy ok. 70 tys. zł i to wszystko za cztery miesiące. W następnym roku jednak nie wiadomo, jak będzie wyglądało dofinansowanie. Ceny biletów na pewno nie będą wygórowane – mówił kierownik.

Na koniec radny Tadeusz Sawicki stwierdził: – Dobrze, że to powiat podjął się tej misji, a nie poszczególne gminy. Z tego, co wiem, to samorządy wykorzystują te pieniądze w Polsce tylko w ok. 10%. Bo wszystko było za późno robione.

Radni oczywiście podjęli uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy w zakresie świadczenia usług publicznego transportu zbiorowego w przewozach autobusowych użyteczności publicznej w 2019 jednogłośnie. (pk)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here