AZS Lublin będzie miał swój skwer

Lubelski AZS w 2022 roku obchodzi swoje setne urodziny. Z tej okazji środowisko akademickie zaplanowało szereg działań dla upamiętnienia pięknego jubileuszu. Jednym z nich jest utworzenie skweru AZS Lublin, nieopodal Centrum Kultury Fizycznej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w miasteczku akademickim.

– Zarząd AZS Województwa Lubelskiego zwrócił się do władz Uniwersytetu z prośbą o pomoc w uczczeniu okrągłego jubileuszu Związku w sposób szczególny, czyli poprzez nazwanie jednego ze skwerów znajdujących się na terenie miasteczka akademickiego – imieniem AZS Lublin. Inicjatywa spotkała się z przychylnością władz Uczelni, które zaproponowały wstępną lokalizację skweru – mówi Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS i dodaje, że wsparcia AZS-owi udzielił również Wydział Artystyczny UMCS, z którym opracowywana jest koncepcja postumentu/tablicy upamiętniającej jubileusz.

A. Adamska przypomina, że Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej czynnie włączył się w obchody jubileuszu stulecia Akademickiego Związku Sportowego w Lublinie. – Warto wspomnieć tu chociażby o wymiernej pomocy uczelni w organizacji i przygotowaniu Ogólnopolskiego Finału Igrzysk Studentów I-go roku w grudniu 2021 r. czy w Przygotowaniu Posiedzenia Prezydium Zarządu Głównego AZS – dodaje.

Skwer AZS Lublin powstanie nieopodal Centrum Kultury Fizycznej UMCS przy ul. Langiewicza.

– Trudno byłoby wyobrazić sobie inną lokalizację. To miejsce od wielu lat związane jest z aktywnością sportową studentów i członków AZS. Cieszę się, że JM Rektor UMCS przychylił się do naszej inicjatywy, tak jak władze pozostałych lubelskich uczelni. Ta współpraca na polu sportowym i to nie tylko przy okazji jubileuszu 100-lecia ze wszystkimi uczelniami jest wyjątkowa, pozwala nam z wielkim optymizmem patrzeć w przyszłość – mówi Paweł Markiewicz, wiceprezes lubelskiego AZS, pomysłodawca utworzenia Skweru AZS Lublin.

Powstanie także… mural

W przestrzeni Lublina 100-lecie akademickiego klubu zostanie upamiętnione jeszcze w jeden sposób. – Będzie to mural przedstawiający największe postacie AZS Lublin, wielkich mistrzów m.in. Tomasza Wójtowicza i Andrzeja Sontaga, czy medalistki olimpijskie z Tokio: Małgorzatę Hołub-Kowalik i Malwinę Kopron. Być może także pojawi się na nim przedwojenna drużyna koszykówki, która wywalczyła tytuł Akademickich Mistrzów Polski – zdradza wiceprezes P. Markiewicz.

Mural powstanie na jednym z bloków Spółdzielni Mieszkaniowej AZS. Dokładną lokalizację poznamy w tym tygodniu.

– Zarówno Skwer AZS Lublin, na którym stanie postument upamiętniający jubileusz, pod nim zamierzamy zakopać kapsułę czasu, a także mural, powstaną przed 21 października. Na ten dzień zaplanowaliśmy bowiem uroczystą galę, będącą finałem obchodów 100-lecia AZS Lublin, które rozpoczęliśmy już jesienią ubiegłego roku – kończy wiceprezes Markiewicz.

B

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here