Bazylika bez ważnej dotacji

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu nie przyznało Sanktuarium Maryjnemu na Górze Chełmskiej dotacji na renowację piwnic XVII-wiecznego klasztoru bazylianów i połączenie ich z kryptami bazyliki. Odwołanie parafii w tej sprawie rozpatrzono negatywnie, ale na pocieszenie jest jedna pozytywna decyzja o innym dofinansowaniu.

Z ministerialnych dotacji w Sanktuarium Maryjnym na Górze Chełmskiej wiele w ostatnich latach udało się zrobić. Parafia szła jak burza zdobywając kolejne dofinansowania, dzięki czemu bazylika ma nową elewację, wyremontowane wiodące do niej schody od strony ul. Lubelskiej, system sygnalizacji przeciwpożarowej oraz kontynuowała badania archeologiczne.

Ks. Andrzej Sternik, proboszcz chełmskiej bazyliki i naukowcy mieli nadzieję, że uda się w tym roku pozyskać dofinansowanie na prace przy dawnym klasztorze bazylianów. Parafia złożyła wniosek o dotację na rewaloryzację piwnic budynku klasztoru bazylianów (XVII wiek) i połączenie go dawnym tunelem z kryptami bazyliki. Projekt opiewał na ponad milion złotych.

Rozstrzygnięcie ministerstwa nie było jednak korzystne. Bazylice nie przyznano dotacji na ten projekt, ale parafia odwołała się od tej decyzji. Niestety, to też nie przyniosło oczekiwanego skutku. Dotacji na ten cel nie udało się zdobyć. Jednocześnie parafia starała się też o ministerialne dofinansowanie na drugi etap wykonania systemu monitoringu wizyjnego oraz systemu sygnalizacji pożaru SSP. W tym przypadku decyzja też na początku była niekorzystna, ale odwołanie rozpatrzono już pozytywnie.

– Bez względu na to złożyliśmy już inny wniosek o ministerialne dotacje na kolejne przedsięwzięcia. Rozstrzygnięcia powinny zapaść lada dzień – mówi ks. A. Sternik. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here