Będą czerpać energię ze słońca

Już jesienią w gminie Hanna ruszy montaż pieców na pellet i instalacji solarnych w gospodarstwach indywidualnych. Tamtejszy samorząd do wartej niemal 2 miliony złotych inwestycji otrzymał prawie 1,5 mln dofinansowania. – Dzięki temu z energii słonecznej skorzystają mieszkańcy aż 117 domów – cieszy się wójt, Grażyna Kowalik.

Na stronie internetowej Urzędu Gminy Hanna znaleźć można ogłoszenie o przetargu na wykonawcę, który zamontuje 117 instalacji solarnych i 33 piece c.o. na biomasę. – Jest to drugi etap projektu „Eko-energia w gminie Hanna” – mówi wójt, Grażyna Kowalik. – Pierwszy realizowaliśmy w 2015 roku, a teraz wszyscy mieszkańcy, którzy nie załapali się, albo nie zgłosili w tamtym czasie, będą mogli się cieszyć ciepłą wodą ogrzaną za pomocą energii słonecznej. Wszystkie instalacje wykonane zostaną w gospodarstwach indywidualnych, ponieważ budynki użyteczności publicznej w naszej gminie podobne systemy już posiadają. Warto wspomnieć, że gmina otrzymała duże dofinansowanie na tę inwestycję, bo wynoszące prawie 1,5 mln zł przy całkowitej wartości sięgającej niemal 2 mln – dodaje pani wójt.
Pierwsze ekipy montażowe pojawią się w gminie już jesienią, zaś zakończenie wszystkich prac planowane jest na pierwsze półrocze 2018 roku. (bm)