Będą inwestycje, będą dotacje

W Leśniowicach kolejna sesja Rady Gminy i znów dobre wieści – gminie przyznano kolejne dotacje, opiewające łącznie na około 2 mln zł.

Jednym z punktów obrad była informacja na temat funduszy europejskich z nową perspektywą finansową na lata 2021-2027. Radnym i sołtysom z gminy Leśniowice przedstawił ją Zdzisław Szwed, członek zarządu województwa lubelskiego. Poinformował m.in. o otrzymanej ostatnio przez gminę Leśniowice dotacji na rozbudowę infrastruktury turystycznej, a konkretnie utworzenie miejsca odpoczynku dla rowerzystów w Majdanie Leśniowskim (dotacja to 35 tys. zł, całe zadanie opiewa na 55 tys. zł). Z. Szwed cieszył się z tej inwestycji i istniejących ścieżek rowerowych przypominając, że sam jest zapalonym rowerzystą.

Zapowiadał, że turystyka w naszym regionie będzie się rozwijać, m.in. dzięki powstającej S12. Gratulował przy tym m.in. przedstawicielkom kół gospodyń wiejskich, które zwyciężają konkursy na szczeblu wojewódzkim i zachęcał do dalszego podtrzymywania tradycji ludowych. Z. Szwed chwalił też zaangażowanie i współpracę z Joanną Jabłońską, wójt gminy Leśniowice, i stwierdził, że w Leśniowicach czuje się jak w domu. Ks. Jacenty Sołtys, wiceprzewodniczący Rady Gminy Leśniowice, skorzystał z okazji i zaapelował, aby dążyć do zwiększenia dotacji dla mieszkańców na panele fotowoltaiczne, bo obecna – 5 tys. zł – jest mizerna, niewystarczająca.

W sesji uczestniczyła też Diana Kasjan, zastępca dyrektora Wydziału Infrastruktury Starostwa Powiatowego w Chełmie, a także Jerzy Kwiatkowski, wicestarosta chełmski, który opowiedział o planowanych inwestycjach drogowych w gminie Leśniowice. Plany te dotyczą drogi powiatowej Kasiłan – Sielec – Kumów Majoracki (w gminie Leśniowice to 6,5 km, a cały odcinek do przebudowy ma ponad 13 km). Starostwo zamierza złożyć wniosek o dofinansowanie tej inwestycji z Funduszu Dróg Samorządowych. O dotację z tego samego źródła powiat chce się postarać na przebudowę drogi Alojzów – Leszczany (planowany odcinek do przebudowy w gminie Leśniowice ma 2,5 km).

Wicestarosta Kwiatkowski poinformował, że w planach jest wykonanie dokumentacji na przebudowę drogi Leśniowice – Rożdżałów. Na sesji radni gminy Leśniowice jednogłośnie podjęli też uchwałę w sprawie pomocy finansowej dla powiatu chełmskiego. Chodzi o 146 tys. zł, które samorząd dokłada do przebudowy drogi na odcinku Rakołupy – Plisków. To 25 proc. kosztów inwestycji, kolejne 25 proc. wykłada starostwo, a 50 proc. to dotacja z Funduszu Dróg Samorządowych.

Uchwalono też „Gminny program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Leśniowice na 2021 r.”. Radni podjęli uchwałę ustanawiając, że sezon kąpielowy nad zbiornikiem „Maczuły” w Horodysku potrwa od 15 czerwca do 31 sierpnia br. Wyświetlono film podsumowujący gminne inwestycje w 2020 r.

– Kwota ponad siedmiu milionów złotych pozyskanych na rozwój naszego samorządu świadczy o tym, że był to znakomity rok – mówiła wójt Jabłońska. – Jeżeli wziąć pod uwagę inwestycję realizowaną wspólnie z powiatem chełmskim, dotyczącą drogi powiatowej w Rakołupach, to będzie to kwota ponad dziesięć milionów złotych.

W ubiegłym tygodniu dotarły pozytywne dla gminy informacje o kolejnych przyznanych dotacjach. Samorząd dostał prawie 1,5 mln zł unijnej dotacji na projekt umożliwiający mieszkańcom bezpłatny dostęp do usług rehabilitacyjnych, terapii zajęciowej, porad psychologicznych świadczonych w dziennym domu pobytu „Słowikowo” oraz w miejscu zamieszkania. Do tego, dochodzi jeszcze ponad 400 tys. zł dofinansowania na projekt „Usługi transportowe door-to-door dla mieszkańców gminy Leśniowice z potrzebą wsparcia w zakresie mobilności”, w ramach którego m.in. seniorzy, osoby niepełnosprawne będą mogli korzystać z bezpłatnych dowozów np. do lekarzy (więcej o tym w kolejnych wydaniach „Nowego Tygodnia”). (mo)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here