Będą szczepić uczniów

Ostatnie tygodnie wakacji upływają w szkołach na przygotowaniach do nauki w warunkach epidemii.

W ubiegłym tygodniu odnotowywano wzrost zakażeń koronawirusem. Ministerstwo edukacji i nauki we współpracy z ministerstwem zdrowia oraz głównym inspektoratem sanitarnym wydało wytyczne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, które będą obowiązywały od 1 września br. To zalecenia i rekomendacje, których celem ma być „bezpieczna i higieniczna organizacja zajęć w warunkach epidemii w nowym roku szkolnym”. Zbiór rekomendacji uwzględnia najważniejsze zasady bezpieczeństwa, takie jak: dystans, dezynfekcja, higiena, noszenie maseczki w przestrzeniach wspólnych czy wietrzenie sal (najlepiej, aby dany oddział nadal na stałe miał zajęcia w jednej sali lekcyjnej). W wytycznych podkreślono jednak, że „po długotrwałym okresie nauki zdalnej działania w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego należy łączyć z dbałością o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży”. Na stronie MEN czytamy, że po 20 sierpnia szkoły otrzymają pakiety edukacyjne czyli filmiki edukacyjne, materiały informacyjne, przykładowe konspekty i scenariusze lekcji o zdrowiu, a od połowy sierpnia Ośrodek Rozwoju Edukacji poprowadzi szkolenia m.in. dla kadry kierowniczej i specjalistów szkolnych. Z kolei dyrektorzy szkół będą zobligowani do modyfikacji szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego o treści związane z przeciwdziałaniem Covid-19 i profilaktyką chorób zakaźnych „na podstawie diagnozy czynników chroniących i ryzyka dla szkoły”. Następnie kuratorzy oświaty mają prowadzić monitoring w zakresie przygotowywanych przez szkoły programów wychowawczo-profilaktycznych.
W zamieszczonym na stronie internetowej MEN harmonogramie przygotowań do roku szkolnego 2021/2022 napisano, że kuratoria będą też organizowały konferencje w formie zdalnej, dotyczące programu szczepień nastolatków. Konferencje te będą skierowane do dyrektorów szkół, a uczestniczyć w nich mają przedstawiciele podmiotów leczniczych. Na swojej stronie MEN informuje także, że w pierwszym tygodniu września będzie prowadzona w szkołach akcja informacyjna o szczepieniach. Odbywać się mają lekcje o zdrowiu oraz spotkania z rodzicami poświęcone tej tematyce. W drugim tygodniu września mają być zebrane deklaracje od rodziców i wypełnione formularze ze zgodą. Z kolei w trzecim tygodniu września ruszyć mają szczepienia uczniów. MEN informuje: „Dzięki szczepionce wrócimy do normalności. Im więcej osób się zaszczepi, tym szybciej osiągniemy odporność populacyjną, a dzięki temu możliwa będzie stacjonarna praca szkół bez potrzeby wprowadzania ograniczeń. Dlatego istotne jest, aby zaszczepili się wszyscy uprawnieni uczniowie, jak również nauczyciele i pracownicy szkoły. Już od czerwca rodzice mogą rejestrować na szczepienie dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Uczniowie są szczepieni w punktach populacyjnych i powszechnych. We wrześniu będzie to możliwe w szkołach. Szkoła będzie mogła również zorganizować dowóz uczniów do punktu szczepień albo mobilna jednostka szczepień dojedzie do szkoły…”.
Andrzej Kosiniec, dyrektor SP nr 11 w Chełmie tak, jak inni dyrektorzy chełmskich szkół, szykuje się do wprowadzenia wszelkich wytycznych w życie. Wyzwaniem będzie z pewnością udział szkół w szczepieniach uczniów powyżej 12. roku życia. Szczegółowe zasady, na jakich ma to być prowadzone na razie nie są znane. Może to wcale nie być takie łatwe do realizacji, bo temat szczepień budzi kontrowersje i coraz głośniej w kraju o incydentach związanych z ruchami antyszczepionkowymi.
– Zdajemy sobie z tego sprawę, ale to jasne, że będziemy zachęcać a nie zmuszać do zaszczepienia dzieci: szczepieni będą uczniowie, którzy będą mieli na to zgodę rodziców – mówi dyrektor Kosiniec. – Była mowa o tym, że przy szkołach mają być mobilne punkty szczepień, w zależności od liczby chętnych, ale szczegółów w tej sprawie jeszcze nie znamy. Na razie dysponujemy przekazanymi przez sanepid ulotkami zachęcającymi rodziców do szczepień uczniów.
W chełmskiej hali MOSiR, gdzie funkcjonuje punkt szczepień Miejskiego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Chełmie, dotychczas zaszczepiono kilkuset nastolatków. Rzecz jasna, że za zgodą ich rodziców. Mariusz Żabiński, dyrektor MSP ZOZ w Chełmie, mówi, że jeszcze nie wiadomo, w jakiej formule prowadzone będą szczepienia młodzieży w szkołach.
– Jesteśmy skłonni się tego podjąć, ale na razie nie wiemy, na jakich zasadach będzie to przebiegało – mówi dyrektor Żabiński. (mo)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here