Będzie asfalt wzdłuż torów

Jest ostateczna decyzja w sprawie budowy drogi wzdłuż rampy kolejowej w Woli Uhruskiej. Inwestycja będzie realizowana jeszcze w tym roku, tyle że w innej technologii. Zielone światło dał w tej kwestii wojewoda, więc w czwartek (19 października) wójt podpisał umowę na dofinansowanie projektu.

O perturbacjach przy tej inwestycji pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Dziś już wiadomo, że wojewoda zgodził się na zmianę technologii przy tej inwestycji i podtrzymał decyzję o jej współfinansowaniu. Na szybko zwołano więc sesję nadzwyczajną rady gminy (która wcale krótka nie była, bo trwała ponad 4 godziny). Jej głównym punktem były uchwały w sprawie zmian w budżecie i wieloletniej prognozie finansowej, uwzględniające zgodę radnych na realizację tej inwestycji na nowych warunkach.

Przypominamy, że głównym argumentem, który dotychczas przemawiał na niekorzyść tej budowy było ponad 600-tysięczna kwota, którą gmina musiała zapłacić kolei za wykup tego terenu. W tej kwestii akurat nic się nie zmieniło, bo kolejarze z ceny nie zeszli (przynajmniej na razie). Natomiast gest dobrej woli wykonał wojewoda, który zgodził się na utrzymanie ponad milionowego dofinansowania, przy jednoczesnej zmianie warunków realizacji inwestycji.

Zdecydowano, że bruk, którym wyłożony jest ten teren, nie będzie usunięty, a będzie stanowił podbudowę przyszłej szosy. – Dzięki temu zyskamy ponad pół miliona złotych – mówi Marian Łubkowski, przewodniczący rady gminy. – Jednocześnie szukamy skutecznych rozwiązań formalno-prawnych, które pozwolą nam na zmniejszenie kwoty wykupu tego terenu od PKP o 100, a być może nawet o 200 tysięcy złotych.

Nowe warunki finansowe przeprowadzenia tej inwestycji przekonały dwunastu radnych, by gmina przystąpiła do jej realizacji, więc już wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na wyłonienie wykonawcy tego projektu. Prace powinny zacząć się jeszcze w tym roku i zakończyć do sierpnia, może września roku przyszłego – zapowiada przewodniczący. (bm)