Będzie impuls dla turystyki?

Partnerstwo i współpraca samorządów to recepta na sukces. Dzięki staraniom gmin: Kamień, Horodło, Wojsławice i Żmudź oraz Lokalnej Grupy Działania „Ziemi Chełmskiej” udało się wywalczyć blisko 1,3 mln złotych unijnej dotacji. Pieniądze pozwolą uatrakcyjnić gminne zalewy, dzięki czemu jest szansa na rozwój lokalnej turystyki.

Projekt pod nazwą „Zagospodarowanie i budowa infrastruktury zlokalizowanej przy istniejących zbiornikach wodnych na terenach gmin: Horodło, Kamień, Wojsławice i Żmudź” realizowany jest od stycznia do sierpnia 2021 r. Powstał dzięki współpracy Lokalnej Grupy Działania „Ziemi Chełmskiej” z czterema jej partnerskimi gminami: Kamień, Horodło, Wojsławice i Żmudź.

Właśnie z myślą o potrzebach mieszkańców okolicznych gmin, a także przedstawicieli branży agroturystycznej, hotelarskiej, gastronomicznej czy stowarzyszeń wędkarskich, zrodził się pomysł realizacji kolejnego już projektu polegającego na zagospodarowaniu i rozbudowie infrastruktury nad zbiornikami wodnymi w gminach Kamień, Horodło, Wojsławice i Żmudź.

Aby wykorzystać naturalny potencjał tych zbiorników i poprawić warunki rozwoju turystycznego, a co za tym idzie też gospodarczego, cztery samorządy przy wsparciu LGD „Ziemi Chełmskiej” z powodzeniem sięgnęły po unijne dofinansowanie. Wartość projektu wynosi 1 843 177,36 zł, wkład własny wnioskodawców – 541 292,07 zł, a dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 to 1 284 426,74 zł. Liderem projektu jest gmina Kamień.

Dzięki 497 206,40 zł dotacji i 144 261,48 zł wkładu własnego samorządu przy zbiorniku wodnym w Natalinie powstaną 2 pomosty rekreacyjne, 4 pomosty wędkarskie, parking dla 60 samochodów osobowych o nawierzchni z kruszywa, w tym 3 miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych, 4 altany rekreacyjne z ławkami, palenisko, altana z kominkiem, drewniana przebieralnia. Wokół zbiornika zamontowanych zostanie 16 latarni solarnych i 4 kamery z rejestratorem. Dzięki 165 tys. zł unijnej dotacji przyznanej gminie Wojsławice zmieni się otoczenie stawu w Wojsławicach. Wzbogaci się o nowe elementy infrastruktury: chodnik, który domknie pasaż spacerowy wokół stawu, a także nowe ławki, oświetlenie solarne, dodatkową altanę z murowanym grillem.

Z kolei dzięki 83 tys. zł dotacji dla gminy Żmudź nad zalewem „Dębowy Las” w Wołkowianach powstanie dodatkowy pomost do cumowania kajaków i rowerów wodnych oraz dosypany zostanie piasek na plażę. W Kopyłowie w gminie Horodło (powiat hrubieszowski) zaplanowana jest rewitalizacja zabytkowego założenia Dworsko-Parkowego z układem wodnym. Dzięki temu gminy staną się atrakcyjniejsze dla turystów, a i jest szansa na rozkręcenie lokalnej przedsiębiorczości. Zdobycie dotacji to kolejny przykład współdziałania gmin partnerskich LGD „Ziemi Chełmskiej”.

Jest to też kontynuacja działań podjętych w projekcie pod nazwą „Współpraca polsko-ukraińska na rzecz rozwoju turystyki na obszarze przygranicznym” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2007-2013. Gminy realizujące ten projekt zaadaptowały zbiorniki wodne na potrzeby działalności turystycznej i utworzyły dzięki temu ciekawą ofertę turystyczną. Wkrótce, dzięki aktualnie realizowanemu projektowi i rozbudowanej infrastrukturze turystycznej w kolejnych gminach, oferta ta zostanie rozszerzona i będzie się świetnie wpisywać w znaną już w całym regionie markę „Malowniczy Wschód”. (opr. mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here