Będzie koncesja i pozew o odszkodowanie

Właściciel sklepu położonego naprzeciwko Urzędu Gminy Wyryki wygrał sprawę przeciwko tejże instytucji w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Teraz czeka jedynie na uzasadnienie wyroku, by w sądzie cywilnym domagać się od urzędu odszkodowania i zadośćuczynienia za poniesione straty. Kwota może sięgnąć nawet kilkuset tysięcy złotych.

Problemy pana Leszka, właściciela sklepu spożywczego w Wyrykach, zaczęły się kilka lat temu. W 2015 r. Rada Gminy przyjęła uchwałę, na mocy której przedsiębiorcy cofnięto koncesję na sprzedaż alkoholu. Wójt Andrzej Ćwirta tłumaczył, że sklep jest położony w odległości mniejszej niż 100 metrów od najbliższej placówki dydaktycznej i alkoholu sprzedawać w nim nie wolno. Właściciel położonego dokładnie naprzeciw wejścia do Urzędu Gminy sklepu przed sądem udowodnił, że wójt był w błędzie. Kilka dni temu w Naczelnym Sądzie Administracyjnym zapadł ostateczny wyrok w tej sprawie, który uchwałę Rady Gminy uznał za nieważną. Mając w kieszeni taki atut pan Leszek zapowiada, że teraz będzie domagał się od urzędników zadośćuczynienia i odszkodowania za poniesione straty. – Od 2015 r., kiedy to cofnięto mi koncesję, obroty sklepu spadły dramatycznie – mówi przedsiębiorca. – Ostatnie miesiące to praktycznie same straty, a sklep prowadzę tylko z oszczędności. Przed sądem dowiodłem, że koncesja została mi cofnięta bezprawnie, więc wystąpię na drogę cywilną przeciwko urzędnikom i będę domagał się wypłaty odszkodowania. Wstępne straty oceniam na ok. 5 tys. zł miesięcznie, co przez te wszystkie lata daje kwotę ok. 200 tys. zł. Poza tym będę chciał, by wójt, który reprezentuje gminę, za swoją błędną decyzję odpowiedział indywidualnie. Teraz czekam tylko na uzasadnienie wyroku – dodaje pan Leszek.
Komentować sprawy nie chce wójt, który uważa, że nie mając w ręku uzasadnienia do wyroku jest na to za wcześnie. – Dziwi mnie tylko fakt, że uchwała została pozytywnie zaopiniowana przez naszego radcę prawnego, a następnie przez służby wojewody i nikt nie zauważył, że zawierała błędne zapisy – mówi Ćwirta. (bm)