Będzie korekta stanowiska w sprawie ideologii LGBT

Widmo utraty ogromnych środków z Unii Europejskiej za wprowadzenie stanowiska sprzeciwiającego się ideologii LGBT do wspólnot samorządowych poskutkowało. Radni rządzącego w województwie lubelskim Prawa i Sprawiedliwości na dzisiejszej sesji Sejmiku Województwa przedstawią nowe stanowisko. Nie będzie w nim już słowa LGBT.

Stanowisko „w sprawie wprowadzenia ideologii LGBT do wspólnot samorządowych” uchwalono w kwietniu 2019 roku. W dokumencie zapisano między innymi konieczność „obrony naszej szkoły i rodziny (…) przed rozprzestrzeniającą się ideologią sprzeczną z chrześcijańskimi wartościami”. Za przyjęciem stanowiska głosowało wówczas 24 radnych (oprócz Zjednoczonej Prawicy także PSL), przeciwko 3, w głosowaniu nie wzięło udziału 4 radnych.

Podobne deklaracje anty-LGBT podpisane zostały także w kilku innych województwach. To nie spodobało się unijnym urzędnikom, którzy wyrazili zaniepokojenie, że uchwały te mogą naruszać prawo UE dotyczące niedyskryminacji ze względu na orientację seksualną. W lipcu br. Komisja Europejska wysłała do marszałków województwa lubelskiego, a także małopolskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego oraz podkarpackiego pisma w sprawie uchwał podjętych w tych regionach. KE domagała się odpowiedzi do 14 września, grożąc utratą środków unijnych w przypadku dalszego obowiązywania uchwały. Do tego czasu wstrzymano prace nad programem REACT-EU, który zakładał wsparcie przedsiębiorców i sektora ochrony zdrowia w związku z pandemią – w przypadku woj. lubelskiego chodziło o 26 mln euro.

Jak podkreślali radni opozycyjnej w Sejmiku do PiS Koalicji Obywatelskiej to dopiero początek kar. – Przez to stanowisko możemy stracić aż 10 miliardów złotych z Unii Europejskiej dla naszego regionu z nowej perspektywy unijnej – mówił przed miesiącem podczas nadzwyczajnej sesji Krzysztof Komorski, radny KO, wnosząc o uchylenie stanowiska „w sprawie wprowadzenia ideologii LGBT do wspólnot samorządowych”. 27 sierpnia radni głosami rządzącej w województwie Zjednoczonej Prawicy (17 do 14) odrzucili jednak uchwałę w tej sprawie, choć tym razem zdanie zmienili radni PSL, wcześniej popierający stanowisko anty-LGBT z 2019 r.

Teraz Sejmik zajmie się nim jednak ponownie. Po piątkowym spotkaniu marszałka Jarosława Stawiarskiego z PiS z wiceministrem funduszy i polityki regionalnej Waldemarem Budą oraz dyrektorami unijnych departamentów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, w którym także udział brali radni PiS, stanowisko będzie zmienione.

– Dokonamy takiej zmiany, by nie było w stanowisku zapisów, które mogłyby potencjalnie stać się przedmiotem nadinterpretacji – mówi Marek Wojciechowski z PiS, radny Sejmiku Województwa Lubelskiego – Zniknie na pewno słowo „LGBT” – zapewnia.

Na podobny krok w ubiegłą środę zdecydowali się radni Sejmiku Woj. Świętokrzyskiego przyjmując uchwałę w sprawie „poszanowania wielowiekowej tradycji i kultury Rzeczypospolitej Polskiej oraz równouprawnienia i sprawiedliwego traktowania”. Jednocześnie uchylono stanowisko „przeciw ideologii LGBT”. Dziś, uchwałę dotyczącą „promocji i afirmacji ideologii tzw. ruchów LGBT” ma uchylić także Sejmik Województwa Podkarpackiego. BS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here