Będzie rządowa pomoc dla lubelskiego lotniska

Port Lotniczy Lublin otrzyma rządowe wsparcie w ramach tzw. tarczy lotniskowej. Ile dokładnie pieniędzy przypadnie nam z ponad 140-milionowej puli przeznaczonej na pomoc dla 14 krajowych lotnisk, nie wiadomo, ale jak mówią władze PLL, w obecnej sytuacji liczy się każda złotówka.


To dobra wiadomość dla naszego lotniska. Według pierwotnych założeń rządowa pomoc finansowa z powołanego w tarczy antykryzysowej 2.0 Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, miała trafić bowiem tylko do „kluczowych lotnisk użytku publicznego”, a wiceminister infrastruktury Marcin Horała zapowiedział, że jednym z ważniejszych kryteriów przy udzielaniu rządowej pomocy będzie obecność portu w unijnej sieci transportowej TEN-T.

Znajduje się w niej osiem polskich portów: warszawskie Okęcie, Gdańsk, Szczecin, Poznań, Wrocław, Katowice, Kraków i Rzeszów. O tym, że w przygotowywanym przez resort wykazie lotnisk, które skorzystają z pomocy, nie będzie Lublina i pozostałych czterech portów regionalnych oraz przygotowywanego do obsługi ruchu pasażerskiego Radomia, nie było dla nikogo tajemnicą.

Władze PLL wystosowały apel do wszystkich lubelskich posłów, senatorów i europosłów z prośbą o wsparcie, by lubelskie lotnisko nie było wyłączone z przygotowywanego rządowego programu pomocowego. Jeszcze kilkanaście dni temu nic nie wskazywało, że resort infrastruktury jednak zmieni zdanie, i PLL, którego właścicielem są samorządy Lublina i województwa lubelskiego, dostanie zastrzyk państwowych pieniędzy. W ubiegły piątek świdnicki poseł i wiceminister infrastruktury Artur Soboń przywiózł jednak dobrą wiadomość.

– Ministerstwo Infrastruktury przygotowało rozporządzenie o wykazie lotnisk, które będą objęte tzw. pomocą covidową. Na liście znalazło się 14 portów lotniczych, w tym także Lublin – poinformował wiceminister Soboń. – Oznacza to, że każde z tych lotnisk otrzyma wsparcie za utrzymanie minimalnej gotowość operacyjnej.

Do podziału jest 142 mln zł. To, jaką dokładnie kwotę otrzyma PLL oraz pozostałe lotniska, powinno być wiadome w tym tygodniu. Resort infrastruktury ma ogłosić to w odrębnym rozporządzeniu.

Do sprawy ratowania lubelskiego lotniska, które podobnie jak inne krajowe porty od ponad dwóch miesięcy jest zamknięte dla ruchu pasażerskiego i znajduje się w krytycznej sytuacji finansowej, będziemy wracać w kolejnych numerach „Nowego Tygodnia”. (w)