Będzie Wojsławianka?

Na zlecenie Urzędu Gminy Wojsławice Główny Instytut Górnictwa przeprowadził badania jakości wody bijącej z naturalnych źródeł na terenie gminy. Wyniki potwierdziły, że woda jest dobrej jakości i nadaje się do spożycia przez ludzi. Jak podkreśla wójt to dobra informacja nie tylko dla osób korzystających ze źródeł, ale też samej gminy.

Na terenie gminy Wojsławice występuje kilka naturalnych źródeł wody, a w ostatnich latach gmina zadbała, by były one bardziej dostępne dla mieszkańców i turystów. Urządzone i udostępnione do zwiedzania są: krynica i studnia w Rozięcinie, źródełka w Starym Majdanie, na ulicy Grabowieckiej przy „Agro Pszczole” oraz za tzw. „Wygonem”, a kilku tygodni temu do użytku oddano źródła na ulicy Chełmskiej w Wojsławicach. Planowane jest także zagospodarowanie terenu przy kilku źródłach w Nowym Majdanie.

– Obserwując duże zainteresowanie naszych mieszkańców i osób przyjezdnych poborem wody z naszych naturalnych źródeł, postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej jakości tej wody – mówi Henryk Gołębiowski, wójt gminy Wojsławice. – Dlatego też zleciliśmy Głównemu Instytutowi Górnictwa opracowanie „Charakterystyki źródeł na terenie gminy Wojsławice”.

Do badania wytypowane zostały źródła w Wojsławicach na ulicy Chełmskiej, w Starym Majdanie, Rozięcinie i Nowym Majdanie. Wyniki badań potwierdziły, że woda z tych źródeł jest dobrej jakości i nadaje się do spożycia przez ludzi.

– Ze względu na zawartość związków mineralnych zaliczona została do wód pomiędzy wodą słodką, a mineralną. Ma podobne składniki do niektórych wód mineralnych występujących na rynku. Dodatkowe atuty naszej wody, to mała zawartość żelaza, sodu i jonu amonowego. Jest to woda typowo kredowa. To bardzo dobre i obiecujące wyniki jakości wody z naszych naturalnych źródeł.

Przede wszystkim, to dobra informacja dla już korzystających z niej, a dla gminy Wojsławice otwierająca nowe możliwości rozwoju. To wszystko wymaga oczywiście jeszcze dodatkowych i pogłębionych badań, określenia zasobów wody oraz opracowania programu wykorzystania tego potencjału do celów rozwojowych. Natomiast połączenie tego obszaru z istniejącymi zabytkami trzech kultur, ośrodkami kultury, wąwozami, ścieżkami przyrodniczymi oraz miejscami atrakcji i wypoczynku, daje impuls do nowego etapu rozwoju gminy. To szansa na budowanie rozpoznawalnej marki Wojsławic, jako miejscowości turystycznej, a może także wypoczynkowej i uzdrowiskowej. Patrzę w przyszłość z wielką nadzieją na powodzenie tych planów – dodaje H. Gołębiowski. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here