Będziemy wniebowzięci

Organizatorzy II Świdnik Air Festival, czyli Urząd Miasta, Miejski Ośrodek Kultury i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie, w ubiegłym tygodniu zaprezentowali pełny program imprezy. Wniebowzięci powinni być nie tylko fani lotnictwa i samolotowych akrobacji, ale również miłośnicy dobrej muzyki oraz rodzinnych pikników.


– Świdnik to miasto, które wyrosło z tradycji lotniczych. Naszymi mieszkańcami byli słynni piloci, konstruktorzy, inżynierowie. Od ponad 60 lat właśnie w Świdniku buduje się samoloty i śmigłowce. Takich tradycji może nam zazdrościć wiele miast. Natomiast nam zależy, żeby o naszej lotniczej historii opowiadać w sposób ciekawy i nowoczesny.

Dlatego po raz drugi organizujemy Świdnik Air Festival i zapraszamy do siebie podniebnych akrobatów oraz oczywiście publiczność – mówiła podczas konferencji, na której zaprezentowano pełny program imprezy, która odbędzie się w Świdniku 8 i 9 czerwca, Ewa Jankowska, sekretarz miasta Świdnik, podkreślając, że taka impreza to nie tylko świetna okazja do promocji Świdnika i regionu, ale też wydarzenie pozwalające nawiązać kontakty biznesowe.

Już od kilku tygodni organizatorzy uchylali rąbka tajemnicy, informując o kolejnych atrakcjach i gwiazdach lotnictwa, które 8 i 9 czerwca pojawią się w Świdniku. Teraz przedstawili pełny program imprezy.

– Układając go, zależało nam na wzmocnieniu tych bloków, które zeszłorocznej publiczności podobały się najbardziej. Myślę, że udało się nam to osiągnąć, a publiczność będzie jeszcze bardziej usatysfakcjonowana, widząc w akcji prawdziwych mistrzów pilotażu – mówił Robert Zawada, który razem z Mariuszem Szymalą (obaj są uznanymi pilotami – przyp. aut) podobnie jak przed rokiem podjął się przygotowania programu wydarzenia.

W dziennym bloku widzowie zobaczą m.in. Łukasza Czepielę – jeden z najlepszych pilotów wyścigowych na świecie, który kilkanaście dni temu popisał się lądowaniem samolotem na… sopockim molo, Artura Kielaka – wielokrotnego reprezentanta Polski w akrobacjach samolotowych, Marię Muś – członkinię śmigłowcowej kadry Polski, która jako jedna z kilkunastu pilotów na świecie wykonuje podniebne akrobacje śmigłowcem. W ramach pokazów dynamicznych będzie można też zobaczyć historyczne statki powietrzne, takie, jak np. Booeing Stearman, Stinsosn 108, samoloty Piper Club, Yak 3 czy też maszyny pamiętające II wojnę światową: Taylocraft „Auster IV”, Tiger Moth II T-7230 i DHC-1 Chipmunk.

Nie zabraknie też popisów grup akrobacyjnych. W dziennym bloku zaprezentują się polskie grupy akrobacyjne: Firebirds, Biało-Czerwone Iskry oraz Cellfast Flying Team, a w wieczorno-nocnych pokazach będziemy mogli obejrzeć skrzące iskrami popisy formacji Airborne Pyrotechnics z Wielkiej Brytanii czy latających na motolotniach The Flying Dragons Po zmroku będzie można też podziwiać nie mniej efektowne akrobacyjne wyczyny Marka Choima.

Współorganizatorem Świdnik Air Festival – podobnie jak przed rokiem – jest kształcąca pilotów Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie. Jej studenci i instruktorzy wezmą udział w nie tylko w zabezpieczeniu imprezy na ziemi, ale również zaprezentują się swoje maszyny i umiejętności na niebie.

– Uczelnia zaprezentuje w powietrzu możliwości śmigłowca Robinson R44 oraz nasz najnowszy nabytek, czyli polskiej produkcji samoloty AT3, które służą do szkolenia studentów specjalności pilotaż samolotowy – mówił Łukasz Puzio, dyrektor Centrum Lotniczego PWSZ w Chełmie.

To jednak nie wszystkie podniebne atrakcje, jakie przygotowali organizatorzy. – Podczas imprezy zobaczymy też skoczków spadochronowych, którzy otworzą festiwal czy loty balonów ogrzewanych gorącym powietrzem – dodaje Adam Żurek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku.

Pierwszego dnia, tj. w sobotę 8 czerwca, pokazy zaczną się ok. 14 i potrwają do 22.30. Drugiego dnia zaczną się w południe i skończą ok. 17.30. Zaraz po zakończeniu niedzielnych pokazów, czyli ok. 18.00, rozpocznie się naziemna część artystyczna. Na scenie trawiastego lotniska w Świdniku wystąpią takie gwiazdy, jak: Organek, Ania Dąbrowska i Enej, którego perkusista pochodzi ze Świdnika.

Przez całą imprezę będzie można też oglądać wystawę sprzętu wojskowego, zabytkowych samolotów, samochodów i motocykli. Zaplanowano również strefę zabaw dla dzieci i część gastronomiczna. jn