Bezpieczeństwo floty samochodowej a nowoczesne technologie

 Rozwój technologii wyraźnie wspiera branżę przewozową. W jaki sposób wykorzystanie nowinek technologicznych może wpłynąć na bezpieczeństwo usług oraz pracy?

Firmy przewozowe coraz częściej decydują się na zainstalowanie dodatkowych urządzeń mających na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa pracowników i świadczonych usług. Mowa głównie o wideorejestratorach, a także zintegrowanych systemach monitoringu flotowego, czyli tak zwanym Vehicle Tracking.

Wideorejestratory – liczy się jakość

 Kamerki samochodowe to stosunkowo tanie i łatwo dostępne rozwiązanie związane z bezpieczeństwem jazdy. Można znaleźć egzemplarze już za kilkadziesiąt złotych. Trzeba jednak mieć na uwadze, że jakość rejestrowanego obrazu znacznie wpływa na skuteczność sprzętu w razie sytuacji awaryjnej. Przedstawiciele firmy Vision Track (https://www.visiontrack.com/vehicle-tracking-systems/), zajmującej się kompleksowym monitoringiem flotowym, podkreślają ogromne znaczenie jakości matrycy w tym względzie. W razie wypadku czy kolizji nagrania z wideorejestratorów umożliwiają precyzyjne odtworzenie przebiegu zdarzenia, a także namierzenie sprawcy, jeśli uciekł z miejsca kolizji. Wystarczy wykorzystać widok tablic rejestracyjnych. Nagranie pomaga również ustalić, do czego zaszło, jeśli zeznania naocznych świadków są niespójne.

Monitoring flotowy, czyli krok dalej

 Możliwości wykorzystania nowoczesnych technologii w branży przewozowej są jednak znacznie większe – wystarczy przyjrzeć się tak zwanemu monitoringowi floty. To obecnie najbardziej kompleksowe rozwiązanie na rynku – wykorzystuje ono nie tylko kamery, ale również moduły GPS i sensory. Te ostatnie zbierają informacje stricte techniczne, jak prędkość czy wysokość obrotów, a także temperatura w naczepie, jeśli sensory są umieszczone w samochodzie ciężarowym.

Rejestrowane dane przesyłane są do kadry kierowniczej, która ma możliwość śledzenia w czasie rzeczywistym pojazdu i przesyłania stosownych informacji do klienta. Umożliwiona jest dodatkowo analiza sposobu jazdy kierowcy, a także udzielenie natychmiastowej pomocy w razie sytuacji awaryjnej. Bezproblemowe stało się również zlokalizowanie skradzionego pojazdu.

Wykorzystanie nowoczesnych technologii w branży przewozowej bez wątpienia wpływa na bezpieczeństwo. Co ciekawe, według Andrew Page – firmy, która wdrożyła system monitoringu flotowego we wszystkich swoich pojazdach – liczba przypadków przekroczeń prędkości przez kierowców spadła o… 97%. To imponujący wynik świadczący na korzyść tego typu urządzeń i innowacji w transporcie.

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here