Bezpłatne przejazdy dla 65+

65-latkowie mogą już korzystać z bezpłatnych przejazdów lubelską komunikacją miejską. 1 kwietnia weszła w życie uchwała, którą pod koniec lutego podjęli lubelscy radni. Z bezpłatnych przejazdów korzystać mogą również seniorzy 65+ ze Świdnika, o których pamiętał tamtejszy samorząd.


Warto przypomnieć, że do tej pory wiek uprawniający do bezpłatnych przejazdów wynosił 70 lat. Jego obniżenie to spełnienie jednej z przedwyborczych obietnic prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka. 28 lutego projekt został zatwierdzony przez radnych.

W przypadku kontroli biletów seniorzy będą musieli okazać dokument tożsamości, a z uprawnienia mogą również skorzystać osoby mieszkające poza Lublinem. Zdaniem urzędników „bezpłatny dostęp do komunikacji miejskiej dla tej grupy pasażerów wzmocni ich mobilność i zachęci do podejmowania większej aktywności społecznej”. Roczny koszt wprowadzenia uprawnienia jest szacowany na nie mniej niż 6 milionów złotych, ale nie więcej niż 8 milionów. Jedną z osób, która z niego skorzysta jest Leszek Barczak, wierny czytelnik „Nowego Tygodnia”. – Bardzo się cieszę, że pan prezydent spełnił obietnicę – mówi.

Ale podobny prezent swoim seniorom sprawił świdnicki samorząd. Tu seniorzy również od 1 kwietnia mogą korzystać z komunikacji miejskiej kursującej na trasie Świdnik-Lublin za darmo. GR