Biało-czerwona majówka

Skromniej niż zwykle i nie tylko z uwagi na trwającą pandemię, wyglądała tegoroczna majówka. Wszystko przez niesprzyjającą aurę, zimno i deszcz. W Święto Flagi, przypadające na 2 maja, wielu lublinian wywiesiło „biało-czerwone” na swoich domach.


Uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt i odśpiewanie hymnu państwowego odbyło się także przed gmachami Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego oraz na balkonie Urzędu Miasta przy Placu Łokietka.

– W obliczu naturalnych zróżnicowań, poglądów politycznych, społecznych, gospodarczych, postaw ideowych, światopoglądowych, symbole narodowe w postaci biało-czerwonej flagi, godła oraz hymnu państwowego są niezmiernie ważne. To one są tym wspólnym mianownikiem. Tym elementem integrującym wspólnotę narodową, który pozwala wyznaczać wspólne cele, przede wszystkim na przyszłość, tych, które są w stanie zapewnić spokojny, harmonijny rozwój naszego kraju. Ta cześć, którą oddajemy symbolom, a szczególnie fladze biało-czerwonej – symbolowi Rzeczypospolitej Polskiej jest niezmiernie ważna. Wręcz powinniśmy kultywować te trzy symbole. Odgrywają one w integracji niesamowicie ważną rolę – podkreślał podczas niedzielnej uroczystości przed gmachem Urzędu Wojewódzkiego Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

Dzień później, obchodziliśmy w Lublinie 230. rocznicę Konstytucji 3. Maja.

Po uroczystym nabożeństwie w intencji Ojczyzny, odprawionej w lubelskiej archikatedrze przedstawiciele władz, związków kombatantów, harcerze i mieszkańcy miasta w asyście kompanii honorowej wojska polskiego przeszli na Plac Litewski, gdzie pod Pomnikiem Konstytucji 3. maja złożyli wieńce i wiązanki kwiatów. BS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here