Biblioteka inspiracji

Za nami kolejna edycja ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek”. Uczestniczyła w niej także biblioteka w Wyrykach, która razem z włodawskim MDK zorganizowała wydarzenie pod hasłem „Znajdźmy wspólny język”. Dwa dni wcześniej w książnicy odbyły się warsztaty „Jak to z lnem było?”.

– W sobotę (5 października) w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyrykach odbyło się wielkie nocne święto bibliotek i czytania, które w niekonwencjonalny sposób zachęcało do korzystania z zasobów naszej biblioteki, jako instytucji kultury najbardziej dostępnej i otwartej, z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsca łączącego ludzi, lokalnego centrum żywej kultury i edukacji – mówi Hanna Czelej, dyrektor placówki.

– Liczymy na to, że uczestnicy wydarzenia będą do nas wracać w dzień, znajdując ciekawą książkę i inspirację dla siebie – dodaje Czelej. – Wcześniej (3 października) w tym samym miejscu odbyły się warsztaty edukacyjne dla uczniów z klas 0, I, II i III ze Szkoły Podstawowej w Wyrykach.

Inspiracją do podjęcia działania była książka „Jak to ze lnem było?” autorstwa Marii Konopnickiej i galeria obrzędowości w naszej bibliotece, gdzie znajduje się wystawa tkactwa. Uczniowie mieli okazję zobaczyć zasuszoną wiązkę roślinek lnu, ziarna, „wyczesany” len – gotowy do przędzenia.

Obejrzeli motki z nicią lnianą a także kołowrotek, na którym przędło się nici. W galerii obrzędowości pooglądali także gotowe wyroby lniane: płótno, prześcieradło, ręczniki, makaty, serwetki, pasiaki, koszule czy spódnice. Na wystawie fotografii znaleźli zdjęcia przedstawiające pracę przy warsztacie tkackim. Podsumowaniem spotkania był krótki film o etapach uprawy i obróbki lnu – dodaje Czelej. (b)