Bloki z widokiem na Olimp?

Na sesji w ten czwartek radni zdecydują, czy na niezagospodarowanej działce przy Al. Spółdzielczości Pracy, naprzeciwko Olimpu, będą mogły stanąć bloki

Deweloperzy chcą zabudować blokami działkę między ulicami Magnoliową i Mariańską, naprzeciwko galerii Olimp i McDonalds’a. Inwestycje miałyby powstać w ramach tzw. ustawy „lex deweloper”, bo na budownictwo mieszkaniowe w tym miejscu nie pozwalają zapisy obecnie obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego. Sprawą, prawdopodobnie już na najbliższej sesji, 19 listopada, zajmie się rada miasta.

Według planu, teren ten jest przeznaczony na „aktywności gospodarcze z podstawowym przeznaczeniem pod różnego rodzaju działalność produkcyjno-wytwórczą z usługami towarzyszącymi”. Deweloperzy mają jednak wobec niego innego plany. Firma, AMB Kwadrat, chciałaby tam zbudować dwa bloki – w jednym miałoby być 136 mieszkań, w drugim 88. Obok nich miałby powstać parking naziemny i podziemny. – Obydwa budynki miałyby być w całości przeznaczone na mieszkania. We wniosku, z którym zainteresowany inwestor wystąpił do ratusza, nie ma mowy o lokalach usługowych na parterze projektowanych budynków – precyzuje Monika Głazik z biura prasowego ratusza.

Druga spółka, Parexbud Dom Plus, chciałaby na tej działce postawić jeden budynek, za to aż ośmiopiętrowy, w którym znalazłoby się od 206 do 246 mieszkań, a na parterze lokale handlowo-usługowe o łącznej powierzchni 1770 mkw. Pod budynkiem znalazłby się także dwupoziomowy parking.

– By, któraś z tych inwestycji mogła dojść do skutku rada miasta musiałaby wyrazić zgodę na zmianę przeznaczenia działki, w trybie ustawy tzw. „lex deweloper”. Choć AMB Kwadrat wystąpiła o to jako pierwsza, to jej zgłoszenie w ocenie urzędników zawiera wady formalne, w przeciwieństwie do złożonego niespełna dwa miesiące temu wniosku Parexbudu Dom Plus. Ratusz informuje, że rada miasta zajmie się sprawą już na najbliższej sesji, w czwartek 19 listopada.

Jeżeli któraś ze spółek uzyskałaby zgodę na zbudowanie w tym miejscu mieszkań w trybie „lex deweloper”, byłaby to pierwsza taka sytuacja w Lublinie. Do tej pory radni konsekwentnie deweloperom odmawiali. Tak było w przypadku wniosków o postawienie bloków m.in. przy ul. Relaksowej, Poligonowej czy w okolicach ul. Gospodarczej. Jeden z deweloperów odwołał się od takiej decyzji i choć przegrał sprawę w pierwszej instancji, to złożył apelację. Postępowanie jest w toku.

W przypadku działki vis-a-vis Olimpu może być jednak inaczej. Już kilkanaście lat temu radni wyrazili zgodę na rozpoczęcie prac planistycznych zmierzających do dokonania zmian w planie zagospodarowania przestrzennego tego obszaru uwzględniających, że ta część miasta w ciągu ostatnich lat ulegała wielu znaczącym transformacjom, w wyniku których funkcja przemysłowa tych terenów zanikła.  Daniel Olbromski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here