Boisko wysokich lotów wciąż uziemione

Boisko przy SP nr 31 pozostanie zamknięte co najmniej do listopada

Choć już w kwietniu Ratusz ogłosił, że rozstrzygnął przetarg i finalizuje umowę na rewitalizację boiska do piłki nożnej przy Szkole Podstawowej nr 31 przy ul. Lotniczej, a obiekt gotowy będzie na rozpoczęcie nowego roku szkolnego, to tak się nie stanie. Ostatecznie przetarg trzeba było unieważnić, a nowy ogłoszono dopiero teraz. Na nowe boisko uczniowie poczekają co najmniej do końca listopada.


Projekt „Boisko wysokich lotów” zakładający kompleksową rewitalizację boisk przy Szkole Podstawowej nr 31 im. Lotników Polskich na lubelskich Bronowicach, wybrany do dofinansowania w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019 ma najwyraźniej pecha. Projekt nie trafił do realizacji w 2020 roku, bo w trakcie konstruowania ubiegłorocznego budżetu miasta nie było jeszcze gotowej dokumentacji przedsięwzięcia i nie zostało one uwzględnione w planie miejskich wydatków. Inwestycja znalazła się w tegorocznym budżecie, ale w mocno okrojonym zakresie. Miasto zarezerwowało pieniądze tylko na pierwszą część projektu, czyli samą wymianę zniszczonej sztucznej nawierzchni boiska do piłki nożnej, które od ponad roku z tego powodu wyłączone jest z użytkowania.

Przetarg na te zadanie ogłoszony został jeszcze pod koniec ubiegłego roku i wiosną wydawało się, że nic nie stanie na przeszkodzie, by od września boisko znowu zaczęło służyć uczniom. Do przetargu stanęło aż 13 firm, a niemal wszystkie oferty były niższe od kwoty jaką przewidziało miasto. Ba, Ratusz nawet pod koniec marca ogłosił rozstrzygnięcie przetargu – wybierając najtańszą ofertę spółki ACTIVA z Łodzi z ceną 355 470 zł – i na swojej stronie internetowej zamieścił informację, że już wkrótce rozpocznie się rewitalizacja boiska, a z odnowionego obiektu uczniowie skorzystają już we wrześniu. Jak się okazało pochwalił się przedwcześnie.

Rozstrzygnięcie przetargu zostało zaskarżone przez jednego z przegranych, który podniósł, że rzeczywista powierzchnia boiska, którego nawierzchnia miała zostać wymieniona jest istotnie mniejsza niż wskazana w dokumentacji przetargowej. – To mogło spowodować ustalenie przez wykonawców innych cen ofertowych, niż gdyby wykonawcy posiadali wiedzę o rzeczywistych wymiarach boiska – przyznał Ratusz i w maju unieważnił postępowanie.

Kolejne, z już poprawionymi danymi, ogłosił dopiero w ubiegłym tygodniu. Termin składania ofert wyznaczył na 10 sierpnia, a na zrealizowanie inwestycji zwycięzca będzie miał trzy miesiące od podpisania umowy. To oznacza, że nawet jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, najwcześniej na nowe boisko uczniowie wybiegną pod koniec listopada.

Kiedy projekt zostanie zrealizowany w całości tego wciąż nie wiadomo. A do wykonania są jeszcze trzy etapy: budowa wokół boiska piłkarskiego ogrodzenia o wysokości 4 metrów i postawienie piłkochwytów za bramkami o wysokości 6 m (II etap), renowację nawierzchnia boiska wielofunkcyjnego oraz bieżni (III etap) i przebudowę skoczni w dal (IV etap). Całość projektu wyceniona jest na blisko 1,2 mln złotych. ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here