Boom na rynku mieszkaniowym trwa

Budownictwo mieszkaniowe ma się wciąż bardzo dobrze – tak wynika z danych opublikowanych w kwartalnym raporcie przez Główny Urząd Statystyczny. W I kwartale br. oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem. Większa była także liczba mieszkań, na których realizację wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.


Według wstępnych danych w I kwartale br. oddano do użytkowania 44,9 tys. mieszkań, tj. o 10,6% więcej niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost o 8,5%). Zwiększyła się liczba mieszkań oddanych w budownictwie przeznaczonym na sprzedaż lub wynajem (o 12,1%, do 24,9 tys.) oraz w budownictwie indywidualnym (o 9,2%, do 19,0 tys.). Ponad dwukrotnie więcej niż przed rokiem oddano mieszkań w budownictwie społecznym czynszowym. Mniejsza niż w I kwartale ub. roku była natomiast liczba mieszkań, których realizację ukończono w budownictwie spółdzielczym, komunalnym i zakładowym.

Liczba mieszkań oddanych do użytkowania w marcu br. wzrosła w stosunku do analogicznego miesiąca ub. roku o 12,0%, do 15,3 tys. Zwiększyła się liczba mieszkań oddanych w budownictwie przeznaczonym na sprzedaż lub wynajem (o 13,2%, do 8,5 tys.) i indywidualnym (o 7,6%, do 6,4 tys.). Więcej niż przed rokiem mieszkań zrealizowano także w budownictwie społecznym czynszowym (217 wobec 60) oraz spółdzielczym (140 wobec 86), natomiast mniej – w budownictwie komunalnym (40 wobec 57).

Przeciętna powierzchnia użytkowa 1 mieszkania oddanego do użytkowania w okresie styczeń – marzec br. wyniosła 95,2 m2 i była o 2,0 m2 mniejsza niż w I kwartale ub. roku.

Liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym w I kwartale br. wyniosła 66,8 tys. i była o 10,8% większa niż przed rokiem (kiedy notowano znaczny wzrost – o 42,8%). Rozpoczęto budowę 48,0 tys. mieszkań, tj. o 8,5% więcej niż w I kwartale ub. roku (wobec wzrostu o 28,9% przed rokiem). KB

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here