Botanik rozkwita i otwiera swoje podwoje

Ogród Botaniczny UMCS w ubiegłą niedzielę, 15 kwietnia, został po raz pierwszy otwarty po zimowej przerwie.


Udostępniony do zwiedzania jest również znajdujący się w ogrodzie dworek Kościuszków. Można go zwiedzać od środy do niedzieli w godz. 10.00-18.00. Od 15 kwietnia do 5 maja można obejrzeć w nim kilkadziesiąt najciekawszych prac spośród 973 nadesłanych przez uczniów szkół podstawowych z województwa lubelskiego na konkurs plastyczny pt. „Wielkanoc w przyrodzie – samodzielnie wykonana kartka świąteczna”.

– Specyfiką naszego ogrodu jest ukształtowanie terenu. Zauważają to nasi goście z Polski i innych rejonów świata. Wyróżniamy się wśród innych ogrodów tym, że nasz ogród nie jest położony na płaskim terenem – mówi dr Grażyna Szymczak, dyrektor Ogrodu Botanicznego UMCS. Turystyczną nowością tego sezonu są spacery tematyczne z przewodnikiem.

– Seniorów razem z wnukami zapraszamy do udziału w specjalnych warsztatach florystycznych, dzieci zaś na zajęcia Letniej Akademii Małego Przyrodnika, a rodziny m.in. na rodzinną majówkę i święto pszczół. Amatorzy biegania będą mogli spróbować swoich sił 27 lipca, podczas pierwszej w naszym ogrodzie edycji „Botanicznej Piątki” – specjalnego biegu, który odbywa się na terenie ogrodów botanicznych – mówi Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS. Ogród jest otwarty od 15 kwietnia do 31 października, od poniedziałku do piątku od godziny 9.00, a w soboty, niedziele i święta – od godz. 10.00 do zmroku. Wejście oraz parking znajdują się od ul. Willowej. Ceny biletów wstępu pozostają bez zmian: bilet normalny wynosi 6 zł, ulgowy – 3 zł. Dla posiadaczy karty Dużej Rodziny, Rodziny Trzy Plus i Karty Seniora przewidziano zniżki. Absolwenci UMCS posiadający Kartę Absolwenta mają bezpłatny wstęp do „Botanika”. (oprac. EM.K.)