Bramy Krakowskiej strzegą rycerze

Zbrojni przy bramie wzbudzają zainteresowanie i pozytywne komentarze turystów

W okresie wakacyjnym głównego wejścia na lubelskie Stare Miasto strzegą, ubrani w zbroje – członkowie Stowarzyszenia Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej. Wojów można spotkać głównie w weekendy w godzinach 12.00– 20.00, przy zawieszonej przed rokiem na Bramie Krakowskiej, bronie.


– Spotykamy się z bardzo pozytywnym przyjęciem mieszkańców i turystów. Wiele osób podchodzi, by zapytać, skąd, jesteśmy i zapytać, czy mogą zrobić sobie z nami zdjęcie. Nie mamy nic przeciwko – śmieje się pan Kamil, członek Stowarzyszenia Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej. – To świetna okazja dla osób zainteresowanych przystąpieniem do stowarzyszenia, by na spokojnie porozmawiać i dowiedzieć się więcej na temat naszej Chorągwi – dodaje. Członkowie Stowarzyszenia w historycznych zbrojach będą pełnili straż przy kracie bronnej do końca sezonu turystycznego.

Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej powstała w 1998 roku. Jest to grupa miłośników historii, która kultywuje i bada realia i kulturę doby średniowiecza, renesansu i baroku. (EM.K.)

Zabytkowa Brama Krakowska wkrótce zostanie oświetlona. Iluminacja obejmie fasadę oraz krużganki Bramy. Inwestycja jest na etapie wyboru projektanta. Niezbędne są zgody m.in. zarządzającego obiektem Muzeum Lubelskiego. Barwne oświetlenie zostanie sfinansowane ze środków miasta i rady dzielnicy Stare Miasto, która zabezpieczyła na ten cel około 30 tys. złotych.