Brawo ósmoklasiści!

Nasi uczniowie (na zdjęciu ostatnie chwile przed tegorocznym egzaminem w SP nr 51 w Lublinie) na egzaminie, jak co roku, spisali się na medal

W ubiegły czwartek Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wyniki tegorocznego egzaminu ósmoklasistów. Choć uczniowie niemal cały rok uczyli się zdalnie są one lepsze niż przed rokiem – średnia krajowa z polskiego wyniosła 60% (rok temu było 59%), z matematyki – 47% (46%), a z języka angielskiego – 66% (54%). Średnia dla całej Lubelszczyzny była zbliżona do krajowej, ale uczniowie z Lublina i Świdnika, jak zwykle, poradzili sobie lepiej od swoich rówieśników z kraju i regionu.

Tegoroczne egzaminy odbyły się w dniach 25-27 maja, czyli nieco później niż byłoby to w przypadku normalnej nauki (egzaminy mają odbywać się pod koniec kwietnia), ale prawie o miesiąc wcześniej niż przed rokiem, kiedy z powodu pandemii przez długi czas w ogóle nie było pewne czy się odbędą, a ostatecznie przeprowadzono je w drugiej połowie czerwca. W tym roku ze względu na zdalną naukę ministerstwo edukacji również postanowiło dać uczniom trochę więcej czasu na przygotowanie się do egzaminów i nieco okroiło zakres obowiązującego materiału.

Wyniki z polskiego i matematyki, która tradycyjnie sprawiła uczniom najwięcej problemów, są ciut lepsze niż przed rokiem, a z angielskiego lepsze aż o 12%! Średnio w kraju uczniowie uzyskali 60% z polskiego, 47% z matematyki i 66% z angielskiego. W naszym województwie polski ósmoklasiści napisali na 61%, ale w samym Lublinie było to aż 68%, a w Świdniku 66% – najlepsi w kraju uczniowie z Warszawy i Krakowa uzyskali 69%. Średnią identyczną z krajową (47%) ósmoklasiści z naszego regionu uzyskali z matematyki. Tę średnią mocno podciągnęli uczniowie ze Świdnika, którzy zdobyli aż 58% pkt, pokonując o 2% nawet swoich rówieśników z Lublina. Również z angielskiego świdniczanie byli najlepsi w województwie (78%). Uczniowie z Lublina uzyskali 77%, a średnia wojewódzka wyniosła 63%.

Egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać, ale jego wyniki są bardzo ważne, bo decydują o rekrutacji do szkół ponadpodstawowych – im więcej punktów, tym większa szansa na dostanie się do wybranej szkoły. ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here