Bronowice otwarte na nowe bloki

W kwartale wyznaczonym ulicami Łęczyńską, Krzemionki, al. Witosa będą mogły stanąć nowe osiedla z blokami do 22 metrów wysokości

Rada Miasta Lublin uchwaliła zmiany w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ulicy Łęczyńskiej. Otwiera to drogę do budowy w tej części Bronowic osiedli mieszkaniowych z blokami nawet do 22 metrów wysokości.


Rada głosowała nad zmianami czterech planów zagospodarowania dla rejonu ulicy Łęczyńskiej. Pierwszy dotyczył obszaru między ulicami Łęczyńską, Krzemionki, al. Witosa i linią kolejową, gdzie właściciele działek (na jednej z nich mieści się Centrum Meblowe Wokulski – dod. aut.), w sumie o pow. ponad 4,5 ha, przeznaczonych dotąd pod produkcję i usługi, wnioskowali o rozszerzenie o funkcję wielorodzinnego budownictwa mieszkaniowego.

Apetyty wnioskodawców nie zostały w całości zaspokojone, bo początkowo wnosili oni m.in. o możliwość budowy na tych terenach bloków aż do 27 metrów wysokości, szerszą linię zabudowy, czy mniejszą liczbę miejsc parkingowych przypadających na mieszkanie, ale zmiana w planie została przyjęta, przy wstrzymaniu się od głosu i sprzeciwie części radnych PiS.

Zgodnie z nowymi zapisami na obszarze między Łęczyńską, Krzemionki, al. Witosa i linią kolejową będą mogły powstać bloki do 22 metrów wysokości, dla każdego zespołu budynków wielorodzinnych objętych jednym pozwoleniem na budowę będzie musiał powstać przynajmniej jeden plac zabaw o powierzchni co najmniej 100 mkw. lub większej (z zachowaniem przelicznika 1 mkw. placu zabaw na jedno mieszkanie), przy założeniu, że plac nie może mieć mniej niż 5 metrów szerokości. Na każde mieszkanie do 50 mkw ma przypadać 1 miejsce postojowe, na mieszkanie do 70 mkw 1,2 miejsca, a na większe 1,5 miejsca.

Drugi ze zmienianych planów dla rejonu ulicy Łęczyńskiej obejmował rejon ulicy Przyjaźni, a dokładnie działki z objętym ochroną konserwatorską budynkiem dawnej centrali telefonicznej. Rada większością głosów zgodziła się, by budynek, przy zachowaniu jego zewnętrznej bryły, mógł zostać przeznaczony na cele mieszkalno-usługowe, w tym np. akademik.

Przyjęte przez radnych, przy wstrzymaniu się od głosu lub sprzeciwie części radnych PiS, zmiany w trzecim z miejscowych planów obejmujących ulice Firlejowską pozwolą spółce Galadom na rozbudowę osiedla mieszkaniowego Foksal, a firmie Mastermięs na rozbudowę zakładu.

Ostatnia ze zmian planów zagospodarowania przyjęta przez Radę dotyczy przeznaczonego pod usługi pasa działek między ulicą Podlaską a Parkiem Bronowickim. Umożliwia ona zabudowę usługową na większej części nieruchomości.

ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here