Budują to, co łączy

– Stulecie niepodległości skłania do refleksji i spojrzenia w przyszłość. Wyciągajmy wnioski z historii. Budujmy na tym, co łączy. Eliminujmy podziały – mówi wójt Grażyna Kowalik o powstającym właśnie w Hannie Centrum Dialogu Kultur i Religii.

– Patrzymy odważnie w przyszłość, wyzbywając się uprzedzeń i myślenia schematycznego – mówi o projekcie wójt Grażyna Kowalik. – Współpraca na linii UG – parafia owocuje odnową zabytków (kościół, dzwonnica, carska szkoła, XIX-wieczna plebania), ale również daje początek czegoś nowego. Będzie to budynek galerii sztuki, sala wystawowa oraz najważniejsze: Centrum Dialogu Kultur i Religii.

Judaizm i islam, prawosławie, unici i katolicy, wszyscy pod jednym dachem w duchu słów bardzo wymownych: „Pokój Wam”, „Salam alejkum”, „Shalom”. To centrum będzie wyrazem współpracy stowarzyszeń i jednostek wyznaniowych kultu, religii i wyznań. Liczymy na owocną współpracę, która już rozpoczęła się w wielkiej życzliwości, otwartości i wzajemnym zrozumieniu. Wszystkich też zapraszamy do współpracy i uczestnictwa w realizacji projektu. Pragniemy, by ludzie tutaj spotykali się, poznawali, rozmawiali ze sobą, otworzyli się na siebie w duchu jedności i zgody. Józef Piłsudski rzekł: „(…) wszyscy oni widzą na dziesięć metrów, a ja na tysiąc, więc choć patrzymy w jednym kierunku, widzimy te same rzeczy inaczej”. I to jest ważne, by zawsze widzieć dalej – uważa wójt Kowalik. (b)