Budżet na koniec stycznia

31 stycznia mija termin uchwalania przez samorządy budżetów na nowy rok. Właśnie tego dnia chełmscy radni mają przyjąć budżet na 2020 rok. Tak późno najważniejszy dla miasta dokument jeszcze nie był uchwalany.

W poprzednich latach budżet miasta Chełma na nowy rok był uchwalany w ostatnich dniach grudnia starego roku. Po to, by z 1 stycznia w pełni rozpocząć wszystkie zapisane w nim zadania inwestycyjne, wcześniej ogłosić przetargi, co wiązało się z niższymi ofertami od wykonawców.

W styczniu urzędnicy ogłaszali również konkursy na miejskie dotacje, czy to dla klubów sportowych, czy też stowarzyszeń funkcjonujących w obszarze szeroko rozumianej kultury. Dzięki temu pierwsze pieniądze można było przekazać już w marcu. Raz, w 2009 roku, zdarzyło się, że budżet został przyjęty w styczniu, a konkretnie na początku trzeciej dekady miesiąca.

Budżet miasta Chełma na 2020 rok wydawało się, że – podobnie jak przed rokiem – zostanie uchwalony w grudniu. Tym bardziej, że w przeciwieństwie do ubiegłorocznego dokumentu, gdzie projekt przygotowała poprzednia prezydent Agata Fisz, tegoroczny od początku powstawał pod nadzorem nowego włodarza miasta, Jakuba Banaszka.

Jak już informowaliśmy, do przygotowanego projektu budżetu na 2020 r. sporo zastrzeżeń miała Regionalna Izba Obrachunkowa, mimo że wydała pozytywną opinię. Wszystkie uwagi urzędnicy musieli jednak uwzględnić, co też mogło mieć wpływ na opóźnienie w uchwaleniu dokumentu, o czym niechętnie mówili. Tłumaczyli natomiast, że poślizg nie jest problemem, bo budżet na 2020 rok będzie przyjęty w jak najbardziej realnym kształcie, uzupełnionym o dodatkowe inwestycje, oczekiwane przez mieszkańców osiedli.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami samorządy na uchwalenie budżetu mają czas do końca stycznia. Miasto Chełm, chyba jako jedne z nielicznych, a może jedyne, będzie miało budżet przyjęty dosłownie za pięć dwunasta, bo w ostatnim możliwym dniu, 31 stycznia. Sesja rady miasta rozpocznie się o 12.00.

Uchwalenie budżetu wydaje się być zwykłą formalnością. Prezydent może liczyć na zdecydowane poparcie dla budżetu wśród chełmskich radnych. Chyba nie byłoby też zaskoczenia, gdyby wszyscy radni zagłosowali za budżetem, choć nieoficjalnie mówi się, że klub radnych Koalicji Obywatelskiej i radny niezależny Piotr Malinowski, być może wstrzymają się od głosu… (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here