Budżet obywatelski czeka

Do końca miesiąca można składać propozycje inwestycyjne do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. Do podziału jest 2,5 mln zł, po 250 tys. zł na każde z dziesięciu osiedli. Jak dotąd mieszkańcy złożyli około 30 wniosków.

Przez pierwsze dwie edycje budżet obywatelski miasta Chełm wynosił 2 mln zł. W kolejnej do podziału było już 2,5 mln zł. Pieniądze te podzielono po równo na dziesięć osiedli. Każde do wydania miało po 250 tys. zł. Jak podkreślają urzędnicy chełmskiego magistratu, tak wysokiej kwoty w budżecie obywatelskim nie ma ani Zamość, ani Biała Podlaska, gdzie na potrzeby inwestycyjne zgłaszane przez mieszkańców zaplanowano odpowiednio 1,6 mln zł i 1,5 mln zł.

Podczas piątej edycji chełmskiego budżetu obywatelskiego, podobnie jak w ubiegłym roku, zgłaszać i wybierać zadania można osobiście lub za pośrednictwem platformy internetowej www.chelm.budzet-obywatelski.org.

– Mieszkańcy złożyli już około 30 propozycji zadań – mówi Krystyna Majówka, członek miejskiego zespołu ds. Budżetu Obywatelskiego. – Najwięcej z rejonów os. Cementowni i os. Słonecznego.

Żadnych zgłoszeń nie ma jeszcze z osiedli: Śródmieście, Kościuszki, XXX-lecie i Dyrekcja Dolna. – Do końca terminu przyjmowania inwestycyjnych propozycji zostały jeszcze trzy tygodnie, zatem sądzimy, że liczba zgłoszeń znacznie wzrośnie. Podobnie było w poprzednich latach. Mamy jednak świadomość, że przez dotychczasowe edycje zrealizowanych zostało już kilkadziesiąt zadań, tak więc część mieszkańców może nie być tak aktywna jak w poprzednich latach – podkreśla K. Majówka.

Mimo wszystko – jak przekonują miejscy urzędnicy – warto wziąć udział w budżecie obywatelskim. Propozycje zadań do realizacji można zgłaszać nie tylko w zakresie ulicy, przy której mieszkamy, ale całego osiedla. 250 tys. zł, które jest przeznaczone na każde osiedle, zazwyczaj wystarcza do realizacji zadań związanych np. z przebudową chodników, częściową wymianą nawierzchni ulicy, oświetlenia, czy jak pokazują poprzednie edycje, realizacją inwestycji o charakterze sportowym lub rekreacyjnym.

Urzędnicy podkreślają również, że budżet obywatelski, mimo iż jeden z największych w regionie pod względem przeznaczonych na ten cel funduszy, jest i tak tylko wycinkiem całości budżetu miasta. Większość planowanych inwestycji jest realizowanych w oparciu o zarówno środki miejskie, jak i pozyskiwane dofinansowania. W tym roku po stronie wydatków majątkowych miasto zaplanowało ponad 60 mln zł. Wśród realizowanych i przygotowywanych inwestycji są również takie, które nie uzyskały wystarczającej liczby głosów w ramach budżetu obywatelskiego, ale ostatecznie urzędnicy wpisali je do realizacji jako inwestycje finansowane z ogółu pieniędzy miasta.

– Budżet obywatelski to bezpośredni udział każdego zainteresowanego mieszkańca miasta w realnym wyborze inwestycji do realizacji, ale także pomoc we wskazywaniu nam tych najbardziej oczekiwanych zadań – twierdzi Agata Fisz, prezydent Chełma. – Co roku, na miarę możliwości finansowych miasta, staramy się wprowadzać do budżetu jak najwięcej inwestycji wskazywanych przez mieszkańców. Dlatego ponownie zachęcam wszystkich do udziału w budżecie obywatelskim, zarówno do zgłoszenia wniosku, jak i później głosowaniu. W ten sposób wspólnie decydujemy w naszym mieście, a to jest jednym z podstawowych fundamentów idei samorządności – dodaje A. Fisz. (s)