Budżet uchwalą w styczniu

Chełm, po raz drugi z rzędu, zamierza uchwalić budżet na cały rok w styczniu. To opóźni ogłoszenie licznych konkursów, ale także przetargów na zaplanowane inwestycje.

W poprzednich latach tylko raz rada miasta uchwaliła budżet na kolejny rok w styczniu. Było to w 2009 roku, kiedy opozycja, złożona z radnych Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości, postanowiła przewrócić najważniejszy dla miasta dokument do góry nogami. W kolejnych latach budżet był uchwalany przez radę w grudniu, najczęściej w okresie między świętami Bożego Narodzenia a Sylwestrem. Dzięki temu już od nowego roku urzędnicy mogli ogłaszać konkursy na miejskie dotacje. A na te czekają stowarzyszenia i kluby.

W ubiegłym roku rada miasta budżet przyjęła w ostatnim możliwym dniu, 31 stycznia. W bieżącym roku budżet zostanie uchwalony również w styczniu, choć wiele wskazywało na to, że z poprawkami do złożonego 15 listopada do Regionalnej Izby Obrachunkowej projektu budżetu urzędnicy zdążą do końca grudnia.

– Termin na uchwalenie budżetu został wydłużony do 31 marca – informuje Biuro Prasowe Prezydenta Chełma. – Ze względu na otrzymanie wysokiego dofinansowania, budżet wymaga korekty, a co za tym idzie zmiany planu w wydatkach majątkowych. Miasto Chełm planuje uchwalenie budżetu w pierwszej połowie stycznia 2021 roku.

To oznacza, że pierwsze konkursy na miejskie dotacje, czy to dla instytucji związanych z kulturą, czy też sportowych stowarzyszeń i klubów zostaną ogłoszone najwcześniej w drugiej połowie stycznia br. (s)