Bugiem malowany

(15 maja) Kilkadziesiąt osób wzięło udział w wernisażu prac malarskich włodawianina Jarosława Romaniuka. Na około trzydziestu obrazach głównym motywem artysty, który od ponad 20 lat mieszka i pracuje w Kaliszu, jest rzeka Bug.

– Żeby namalować obraz trzeba przede wszytkim dużo myśleć – mówił artysta pytany o to jak tworzy swoje dzieła. – Oczywiście liczy się technika i warsztat – tego jednak uczymy się całe lata i często przez całe życie.

J. Romaniuk to rodowity włodawianin, który wraca do rodzinnych stron, kiedy tylko może. – Za każdym razem kiedy jestem tu, to jestem zachwycony; zachwycony tym miastem, ta atmosferą, ta graniczną rzeką. Dlatego tez motyw rzeki Bug i Włodawy w tych obrazach.

Trzydzieści obrazów, które można oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie malowane jest akrylem na płótnie na kartonie.

Kunszt malarski J. Romaniuka docenia sam prof. Stanisław Baj, który tak napisał o pracach artysty: – Swobodny, ekspresyjny, malarski sposób opowieści o rzece Bug żywiole dzieciństwa artysty jest niekończącą się, wciąż aktualną opowieścią, jaką w sobi unosi, ale też nieskrępowaną apoteozą tego miejsca z zachwytem nad jego urodą i wyjątkowością. Malarstwo J. Romaniuka w sposób osobisty, a jednocześnie uniwersalny, potrafi te zjawiska wyrazić.

Wyjątkową atrakcją podczas wernisażu była możliwość namalowania razem z artystą obrazu. Powstało dzieło absolutnie abstrakcyjne i niepowtarzalne. (r)