Burmistrz powalczy o szóstą kadencję

Jedną z inwestycji, którą w nowej kadencji chciałby zrealizować Waldemar Jakson jest budowa nowoczesnego kompleksu basenów przy ul. Fabrycznej. W ubiegłym tygodniu burmistrz na swoim Facebook’u zaprezentował wizualizację obiektu budowanego przez firmę Warbud. Inwestycja ma być warta 52 mln zł.

– Podjąłem się realizacji ważnych inwestycji i chciałbym dostać od mieszkańców szansę na to, by móc je dokończyć – mówi Waldemar Jakson, obecny burmistrz Świdnika i pierwszy oficjalny kandydat na to stanowisko w nadchodzących wyborach.


Burmistrz Waldemar Jakson oficjalnie potwierdził, że w jesiennych wyborach samorządowych powalczy o kolejną reelekcję. Zrobił to w ubiegłą środę, 29 sierpnia, podczas konferencji prasowej, która nieprzypadkowo odbyła się przy ul. Kusocińskiego.

– Spotkaliśmy się na ul. Kusocińskiego, gdzie rozpoczęliśmy największą inwestycję drogową mijającej kadencji. Realizujemy to przedsięwzięcie, by połączyć Świdnik z drogą S17, co znacznie odciąży ruch w całym mieście. Chcemy także poprawić jakość życia właścicieli pobliskich nieruchomości. Realizujemy to również dlatego, że obiecałem to naszym mieszkańcom, a dotrzymywanie słowa jest dla mnie sprawą honoru – podkreślał burmistrz.

Kandydat nie wspomniał jednak, że w budowie ul. Kusocińskiego swój udział ma również rządzony przez opozycję powiat, co wywołało oburzenie w starostwie. Podkreślał za to, że bardzo mu zależy na dokończeniu także innych, ważnych z punktu widzenia mieszkańców, przedsięwzięć.

– Podjąłem się realizacji historycznych inwestycji w naszym mieście i chciałbym dokończyć tę misję. Chcę wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie, żeby nadal dobrze służyć nam wszystkim. Proszę o wsparcie. Czeka nas dużo pracy i trudne wyzwania. Wierzę, że wspólnie im podołamy – mówił W. Jakson, którzy rządzi w Świdniku od dwudziestu lat.

Wśród najważniejszych inwestycji „do dokończenia” burmistrz wymienił rozpoczętą budowę kompleksu rekreacyjno-sportowego z basenami, halą widowisko-sportową i oddanymi już do użytku kortami tenisowymi, a także mający się ku końcowi remont placu Konstytucji 3 maja oraz budowę kolektora deszczowego, która w sumie będzie kosztować ok. 34 mln zł.

W kolejnej kadencji burmistrz deklaruje powstanie nowego żłobka i przedszkola (żłobka dla 150 maluchów przy ul. Klonowej i oddziału przedszkolnego przy SP nr 5). Zapowiedział również możliwie najszybsze uruchomienia świdnickiej edycji programu Mieszkanie Plus, zakładającą powstanie na początek ok. stu mieszkań, których budowa póki co utknęła na etapie przygotowania dokumentacji.

Burmistrz przypomniał, że mimo to Świdnik pod względem rozwoju budownictwa dorównuje Lublinowi, a to jeden z najważniejszych współczynników określających dynamikę rozwoju miasta.

– Zajmujemy również trzecie miejsce pod względem pozyskiwanych środków zewnętrznych, a przez ostatnie 10 lat Świdnik zdobył ponad 800 mln zł dotacji na drogi, szkoły, obiekty sportowe czy rozwój firm. W poprzedniej edycji środków unijnych pod względem ich pozyskania zajęliśmy trzecie miejsce w województwie – po Lublinie i Zamościu. Zrealizowaliśmy ponad 100 projektów wartych prawie 350 mln zł – podkreślał burmistrz.

W trakcie konferencji Jakson zapewnił też, że pamięta o potrzebie budowy ulic tam, gdzie dziś są drogi gruntowe i zamierza sukcesywnie go rozwiązywać.

– Opozycja wypomina mi, że w mieście jest dużo ulic gruntowych, ale przypomnę, że w ciągu ostatnich lat wybudowaliśmy lub wyremontowaliśmy ok. 40 ulic. Będziemy powiększać tę sieć. Wykorzystując metodę betonu wałowanego, sprawdzoną m. in. w Stanach Zjednoczonych, rozwiążemy w najbliższej kadencji problem dróg gruntowych w Świdniku. Wszystkie zyskają dobrą, trwałą nawierzchnię. Poprawa jakości życia mieszkańców to m.in. dobry dojazd do większych ośrodków miejskich, takich jak Lublin, ale także do miejsca swojego zamieszkania. Co roku przybywa nowych kursów i linii autobusowych na trasie Świdnik – Lublin. Chcę, żeby nadal tak było, a w przyszłości, by podróż komunikacją publiczną między tymi miastami była łatwa i szybka – mówił Jakson.

Burmistrz zapowiedział kolejne działania związane ze wspieraniem przedsiębiorców.

Przypomniał, że z myślą o nich powstał Regionalny Park Przemysłowy, obejmująca 120 ha Strefa Aktywności Gospodarczej oraz lokalny system lojalnościowy „Mieszkam w Świdniku – kupuję w Świdniku”.

Na zakończenie Jakson zobowiązał się do dbania o lokalną tożsamość i lotnicze tradycje miasta. Zapowiedział, że w 2019 roku UM Świdnik zechce zrealizować II edycję Świdnik Air Festiwalu. (w)