Burmistrz Włodawy w Izraelu

Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński wziął udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście, które odbyły się 27 stycznia 2020 roku w izraelskim mieście Kiriat Motzkin. W tym szczególnym wydarzeniu towarzyszyła mu delegacja nauczycieli z włodawskich szkół podstawowych.

Przemawiając do uczestników uroczystości burmistrz Włodawy podkreślał, jak ważna jest troska i pamięć o wspólnej historii: – Holokaust był jedną z najtragiczniejszych zbrodni wobec ludzkości. Pamięć o tych, którzy zginęli powinna nas łączyć, nie dzielić. To nasza wspólna historia. Pamiętajmy, że Polska ma najwięcej Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata mimo surowych kar, z karą śmierci włącznie, grożących za pomaganie Żydom. Dlatego przez tę okropną zbrodnię oba narody powinny o sobie pamiętać, współpracować ze sobą i tym samym czcić pamięć tych, których już dzisiaj z nami nie ma.

W trakcie uroczystości burmistrz W. Muszyński złożył wieniec pod pomnikiem Pamięci o Holokauście. Była to również okazja do spotkania z potomkami włodawskich Żydów.

Wizyta delegacji z Włodawy w Izraelu i udział w uroczystościach to efekt porozumienia o współpracy pomiędzy miastami Włodawa i Kiriat Motzkin i zaproszenia na obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście przesłanego przez Haim Zuri burmistrza Kiriat Motzkin.

– W mieście partnerskim Kiryat Motzkin w Izraelu wspólnie z nauczycielami szkół podstawowych uczestniczyliśmy w obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu. W swoim przemówieniu wspomniałem o dobrych relacjach obu narodów kiedyś i potrzebie budowania tych relacji dziś. Wspólnej pamięci o tych, którzy zginęli, bez zmieniania historii. Spotkaliśmy się też z Ocalonymi z Holokaustu, w tym z Pniną Rubacha, mającą 96 lat, urodzoną we Włodawie. Natomiast wizyty w Ambasadzie Polski w Izraelu oraz w Polskim Instytucie w Tel Awiw powinny przynieść nowe inicjatywy i projekty, które będziemy chcieli wspólnie realizować – podsumował wizytę burmistrz.

Podpisane w 2016 roku porozumienie między Włodawą i Kiriat Motzkin przewiduje współpracę w wielu dziedzinach. Szczególny nacisk kładzie na kooperację w zakresie kultury i ochrony dziedzictwa. Zakłada również wymianę doświadczeń w obszarze edukacji poprzez wymianę młodzieży i wizyty robocze. Umowa ułatwia nawiązywanie i zacieśnianie kontaktów pomiędzy podmiotami gospodarczymi obu miast. Współpraca partnerska realizowana jest z udziałem lokalnych organizacji i stowarzyszeń. (pk)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here