Buzowanie w kulturze z nadzieją na lepsze

Związkowcy z Centrum Spotkania Kultur zawiadomili Państwową Inspekcję Pracy o „podejrzeniu naruszenia praw pracowniczych” przez Marka Krakowskiego, byłego dyrektora instytucji.


– Zgodnie z zapowiedzią złożyliśmy zawiadomienie. Dziś pojawiła się kontrola z PiP – poinformowała w środę, 7 sierpnia Anna Lisowska, przewodnicząca Związku Zawodowego Pracowników Centrum Spotkania Kultur. Przypomnijmy, że pod koniec lipca M. Krakowski został odwołany ze stanowiska. Przed opuszczeniem CSK zdążył jeszcze zwolnić część pracowników i wprowadzić zmiany w strukturze instytucji. Działania spotkały się z krytyką związkowców.

– Zwalniani pracownicy to profesjonaliści w swoich dziedzinach, którzy mieli zasadniczy wkład w budowanie kształtu i funkcjonowanie CSK od czasu jego powstania. To ludzie oddani instytucji. Korzystano z ich wiedzy i doświadczenia po to, by teraz ich zdyskredytować poprzez rozwiązanie stosunku pracy i degradację – mówiła wówczas A. Lisowska.

Obowiązki dyrektora CSK pełni teraz Grzegorz Orzełowski. Przewodnicząca Związku Zawodowego rozmawiała już z nowym szefem. – Sprawia wrażenie osoby otwartej na współpracę i bardzo merytorycznej – komentuje A. Lisowska. W ubiegłym tygodniu o sytuacji w instytucji rozmawiała też z Dariuszem Stefaniukiem, wicemarszałkiem województwa. – Rozmowa odbyła się w przyjaznej atmosferze. Jesteśmy pełni nadziei – przyznaje.

Przypomnijmy, że nowy p.o. dyrektor CSK, do niedawna kierował aquaparkiem w Chełmie. Jest absolwentem pedagogiki kulturalno-oświatowej. Ukończył również studia podyplomowe, dla twórców, artystów i animatorów kultury na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. – Od 1991 r. po ukończeniu studiów do 2011 r. pracował w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach (CKiS).

Przeszedł wszystkie szczeble kariery, począwszy od pracownika studia video aż do stanowiska z-cy dyrektora CKiS w 2003 r. Od 2007 do 2009 r. prowadził placówkę jako p.o. dyrektora. Od marca 2016 r. do 22 lutego 2019 r. był prezesem Agencji Rozwoju Miasta Siedlce – wylicza Andrzej Goliszek, rzecznik prasowy CSK. O Grzegorzu Orzełowskim w superlatywach wypowiada się marszałek Jarosław Stawiarski. Jego zdaniem jest on „człowiekiem z pasją i zaangażowaniem, umiejącym zarządzać dużym zespołem ludzi, jak również tworzyć innowacyjne wydarzenia kulturalne”.

Grzegorz Rekiel