Był między nami

Jan Paweł II dla większości katolików do dziś pozostaje najbardziej ukochanym papieżem

2 kwietnia, w drugi dzień Wielkanocy, minęła 13. rocznica śmierci Papieża Polaka, św. Jana Pawła II.


W nocy 30 marca 2005 roku schorowany Ojciec Święty przeszedł ciężki zawał, ale po reanimacji odmówił przewiezienia do kliniki Gemelli i zmarł w swoim łóżku. Pontyfikat tego 264. następcy św. Piotra trwał 26 lat, 5 miesięcy oraz 16 dni i był trzecim co do długości w historii papiestwa – po św. Piotrze i Piusie IX.
Już jako kardynał przyszły papież dał się poznać nie tylko jako wielka osobowość, ale mąż Kościoła i człowiek, który nie tylko znakomicie orientuje się w teologii, ale i ma wizję oraz głęboko przemyślaną koncepcję obrazu współczesnego Kościoła. 17 października 1971 roku w bazylice św. Piotra w Rzymie odbywała się beatyfikacja ojca Maksymiliana Kolbe. Trzy dni przed uroczystościami beatyfikacyjnymi kardynał Karol Wojtyła miał konferencję prasową poświęconą błogosławionemu. Mówił na niej między innymi, że w heroicznej ofierze ojca Maksymiliana ważny był nie tylko fakt uratowania Franciszka Gajowniczka.
– Nie chodziło tylko o to, ażeby uratować jednego spośród dziesięciu. Trzeba było pomóc umrzeć pozostałym dziewięciu – stwierdził kardynał Karol Wojtyła. Na IV Synodzie Biskupów w Rzymie w 1974 roku wygłosił między innymi znamienne, aktualne do dziś słowa „Ewangelizacja nie ma na celu jedynie przygotowania człowieka do życia wiecznego, ale wpływa na doczesną egzystencję człowieka.”

Bałem się przyjąć ten urząd…

6 sierpnia 1978 roku, kiedy umarł 80-letni papież Paweł VI, Karol Wojtyła był z przyjaciółmi na urlopie w Bieszczadach. 10 sierpnia odprawił przed wyjazdem na konklawe mszę św. w katedrze na Wawelu. W konklawe uczestniczyło 111 kardynałów pochodzących z 42 krajów. Nowym papieżem został Włoch, kardynał Luciani, który przybrał imię Jan Paweł I. Umarł nagle po trzydziestu trzech dniach sprawowania urzędu papieskiego. 14 października po południu zaczęło się więc kolejne konklawe w celu wyłonienia nowego papieża. O 17.15 w poniedziałek 16 października przygniatającą większością głosów, bo stosunkiem aż 104:7, na nowego papieża został wybrany Polak – kardynał Wojtyła. O 18.18 tłumy zgromadzone na placu przed bazyliką zobaczyły biały dym unoszący się z komina nad Kaplicą Sykstyńską. Powitały go burzliwymi oklaskami. O 18.44 na placu wypełnionym dwustu tysiącami ludzi, zapadła kompletna cisza. Kardynał Felici ogłosił, że nowym papieżem jest Polak. Kiedy już o 19. 20 Jan Paweł II ukazał się publicznie jako pierwszy od przeszło czterystu lat nie-włoski papież, na placu zapanowała najpierw konsternacja, ale po pozdrowieniu wygłoszonym po włosku „Sia lodato Gesu Christo!” pojawiły się wiwaty i ogólny wybuch radości.
Nikt wtedy jeszcze nie wiedział, że podczas prawie dwudziestu siedmiu lat pontyfikatu papież z dalekiego kraju, uczyni tak wiele i będzie tak bardzo kochany. „Bałem się przyjąć ten urząd, ale zrobiłem to w duchu pokory i całkowitym, zaufaniu do Jego Matki Najświętszej, Madonny” – mówił.

Duma Polaków

16 października 1978 wielka radość zapanowała też w Polsce, gdzie każdy mógł z dumą powiedzieć: „To nasz papież”. W czasie swojej służby na Stolicy Piotrowej Jan Paweł II odbył 104 zagraniczne podróże do 132 krajów. Odwiedził 900 miast i miejscowości. Pokonał 1,7 mln kilometrów, co odpowiada 30-krotnemu okrążeniu Ziemi wokół równika i trzykrotnej odległości między Ziemią a Księżycem. A wszystko to po, by szerzyć Dobrą Nowinę i pokazywać, że Kościół wychodzi naprzeciw każdego człowieka, że wszyscy są dziećmi jednego Boga oraz że odważnie i zgodnie można walczyć ze złem.
Pokazał, że trudno, ale warto być Polakiem i że Polska potrzebuje Europy. W czasie swoich pielgrzymek do Polski polecał swój naród Maryi. Walczył, by miłość, zgoda i sprawiedliwość były powszechne w naszym kraju, a Polacy byli ludźmi sumienia. Na datę liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II wybrano 22 października – rocznicę uroczystej inauguracji pontyfikatu, której 40. rocznicę będziemy obchodzić w tym roku. Parafia pw. św. Jana Pawła II, która została erygowana 6 czerwca 2010 roku przez abpa Józefa Życińskiego, znajduje się w Lublinie nieopodal Zalewu Zemborzyckiego, na osiedlu Wrotków przy ul. bpa Mariana Fulmana i liczy obecnie 4756 wiernych. Działają przy niej między innymi: schole młodzieżowa i dziecięca, Oaza Dzieci Bożych, Domowy Kościół, KSM Barka, duszpasterstwo mężczyzn – Bractwo Różańcowe św. Józefa i chór.
Elżbieta Kasprzycka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here